Atunci pentru ce a mai dat Dumnezeu slujbe de invatatori, daca ungerea Lui care am primit-o ne invata toate lucrurile ? La ce se refera acest verset din 1 Ioan 2:27 ? Acest verset contrazice versetul de la Efeseni 4:11 ?

• Cat despre voi, ungerea pe care ati primit-o de la El ramane in voi si n-aveti trebuinta sa va invete cineva; ci, dupa cum ungerea Lui va invata despre toate lucrurile si este adevarata, si nu este o minciuna, ramaneti in El, dupa cum v-a invatat ea. (1Ioan.2:27)

Trebuie să fii membru al Crestin3D ​​pentru a adăuga comentarii!

Înscrieți-vă Crestin3D

Răspunsurile sunt închise pentru această discuție.

Răspunsuri

• MC vezi, tocmai de aceea sunt atatea interpretari, pentru ca sunt unii ca tine care se cred atotstiutori si ia biblia cu mintea lor. Tu iti pui propria ta interpretare. Nu ai nici o insarcinare si nici o slujba de la Dumnezeu. Tu nu crezi ca Dumnezeu mai are slujbe si crezi ca El ne da la fiecare personal descoperirea Cuvantului Sau. Pacatul nu este ca faci lucruri gresite. Pacatul original este sa nu crezi tot Cuvantul lui Dumnezeu si sa-ti pui propria ta interpretare asupra Cuvantului(sa adaugi sau sa scoti la Cuvant.)  (Ioan 16:8-9; Apocalipsa 22:18-19). Lucrurile gresite pe care le fac oamenii(furtul, minciuna, curvia, etc) sunt atribute ale necredintei. Ei la fac deoarece nu cred Cuvantul lui Dumnezeu. 

Inchid aceasta discutie. Nu vreau sa ajungem la controverse. Dumnezeu sa te binecuvanteze MC !

• A d m i n

Bădărău...tu fără citate, fără explicații ale altora sau ale lui Branham nu poți, te-ai învățat pe conserve cum le zic unii, nu mai ești învîțat cu hrana reală,sănătoasă. Hai să-ți spun... În versetele alea,Domnul le vorbește despre ce urma să se întâmple, adică despre pogorâra Dunului Sfânt. Nu vorbea numai despre arătarea lui Ucenicilor pentru scurtă vreme. Acolo spune că veți cunoaște că EU sunt în voi și voi sunteți în Mine. Nu e vorba de arătarea fizică a Lui. Acolo arată că Domnul,Duhul Sfânt va fi în noi și cu noi și vom trăi și noi și EL. Apoi zice că vom cunoaște că EL este în noi și vom cunoaște totul. Pi dacă Domnul este în noi și cu noi, avem noi nevoie de Ilie să ne învețe ceva? Este Ilie mai mare decât Domnul?

11 Adevărat vă spun că, între cei născuţi din femei, nu s-a ridicat niciunul mai mare decât Ioan Botezătorul. Totuşi, cel mai mic în Împărăţia Cerurilor este mai mare decât el

Poate cineva născut din femeie să învețe ceva pe cel născut din Duhul? Ilie este cel mai mic din Împărăția Cerurilor, poate el să învețe ceva mai bine decât Domnul Isus care este în om?

Bădărău, cine amestecă Vechiul Testament cu Noul , o face numai cu un scop de a controla, de a supune pe cineva. Noi nu mai avem deaface cu Vechiul Testament , pentru că dacă o facem , facem zadarnică lucrarea Domnului Isus Hristos. Vechiul a fost scris ca să ni-l arate pe Dl Isus, să ne facă să ne ațintim privirea numai la EL. Și El odată venit în lumea noastră, nu mai trebuie să ne învețe nimic din Vechiul Testament, pentru că ne-a vorbit și ne vorbește însuși Fiul Său. Cât a fost El pe pământ a vorbit El fizic , apoi a venit Duhul Sfânt care vorbește pentru noi, pentru copiii nostri, penmtru copiiii copiilor noștri si pt toți aceia in număr mare pe care îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.

Eu te sfătuiesc să nu te joci cu Vechiul Testament , nu e de joacă...că așa cred eu sau e părerea mea sau așa vreau eu să cred. Domnul a murit pentru a osândi, a șterge zapisul care ne stătea împotrivă( Legea) și dacă te întorci la ea , îl răstignești pe Domnul.

Voi, care voiţi să fiţi socotiţi neprihăniţi prin Lege, v-aţi* despărţit de Hristos; aţi căzut din** har.

•  
    • 5 Căci noi, prin Duhul, aşteptăm* prin credinţă nădejdea neprihănirii
    • Nu poți să amesteci Noul sau Vechiul , să iei ce-ți place ca să-ți atingi scopul. Ori ești cu Vechiul( Legea), ori cu Dl Isus...și numai în Isus este mântuire, cine se folosește de Vechiul, ca să te întoarcă în Vechiul ...să asculți de Ilie, Moise, Samuel...și nu ca să te facă să asculți NUMAI de Isus, atunci are un scop ascuns. Dl Isus este Capul zidiri, Capul Trupului, El vrea ca toți să primească cunoștință direct de la El...nu prin intermediul altcuiva, altfel n-ar mai fi El Cap, altfel ar fi neputincios. În Vechime da, scrie că Dumnezeu a vorbit prin proroci dar de la venirea Lui ,ne-a vorbit direct prin El. Nu te juca.

• MC, ce sa-ti explic ? Parca ai fi copil de gradinita. Ti-am mai zis, acele versete din Ioan 14:18-20 se refera la moartea si invierea Domnului Isus Cristos si ca pe Domnul Isus, dupa invierea Lui, nu Îl va vedea lumea, ci doar ucenicii. Si ucenicii lui Isus vor trai datorita ca Isus traieste !

• A d m i n

Bădărău...ori nu înțelegi, ori te faci că nu înțelegi. Am spus să spui ce înțelegi din fiecare propoziție...ce moarte și înviere...spune ce înseamnă fiecare propoziție. Hai că ți le spun eu și tu să spui ce înseamnă

Nu vă voi lăsa orfani, Mă voi întoarce la voi-- spune ce înțelegi tu de aici ?

Peste putina vreme, lumea nu Ma va mai vedea, dar voi Ma veti vedea; pentru ca Eu traiesc, si voi veti trai.------spune ce înțelegi de aici?

In ziua aceea, veti cunoaste ca Eu sunt in Tatal Meu, ca voi sunteti in Mine si ca Eu sunt in voi.”------spune ce înțelegi de aici?

Bădărău a spus :

MC, ai postat aceste versete din Ioan 14 si ai zis ca sa-ti pun ce inteleg din ele:

18. ”Nu va voi lasa orfani, Ma voi intoarce la voi.

19. Peste putina vreme, lumea nu Ma va mai vedea, dar voi Ma veti vedea; pentru ca Eu traiesc, si voi veti trai.

20. In ziua aceea, veti cunoaste ca Eu sunt in Tatal Meu, ca voi sunteti in Mine si ca Eu sunt in voi.”

Din versetele18 si 19 reiese moartea si invierea Domnului Isus Cristos. Si Isus le-a zis ucenicilor Sai, caci doar ei Il vor cand va invia si nu lumea. Sunt destul de simple aceste versete si oricine le poate intelege !

Si la versetul 20 ti-am raspuns cu versetele ce le-am postat mai inainte. (1 Corinteni 11:3; 1 Corinteni 6:17)

Fara citate nu pot sa-ti dau raspunsuri. Iti dau raspunsuri din Cuvantul lui Dumnezeu deoarece fiind si eu un madular al lui Cristos, sunt si eu o parte a Cuvantului !

Mai trebuie sa fim invatati de cineva, daca am primit ungerea din partea lui Dumnezeu ?
    Atunci pentru ce a mai dat Dumnezeu slujbe de invatatori, daca ungerea Lui care am primit-o ne invata toate lucrurile ? La ce se refera acest verset…
  • MC, ai postat aceste versete din Ioan 14 si ai zis ca sa-ti pun ce inteleg din ele:

19. Peste putina vreme, lumea nu Ma va mai vedea, dar voi Ma veti vedea; pentru ca Eu traiesc, si voi veti trai.

20. In ziua aceea, veti cunoaste ca Eu sunt in Tatal Meu, ca voi sunteti in Mine si ca Eu sunt in voi.”

Din versetele18 si 19 reiese moartea si invierea Domnului Isus Cristos. Si Isus le-a zis ucenicilor Sai, caci doar ei Il vor cand va invia si nu lumea. Sunt destul de simple aceste versete si oricine le poate intelege !

Si la versetul 20 ti-am raspuns cu versetele ce le-am postat mai inainte. (1 Corinteni 11:3; 1 Corinteni 6:17)

Fara citate nu pot sa-ti dau raspunsuri. Iti dau raspunsuri din Cuvantul lui Dumnezeu deoarece fiind si eu un madular al lui Cristos, sunt si eu o parte a Cuvantului !

• A d m i n

Ok, bun, așa e. Dacă ai Duhul Sfant și te unești cu Dumnezeu ești un Duh cu El. Acum răspunde ce înțelegi tu din versetul pe care l-am pus. Fiecare expresie, fiecare propoziție, te rog s-o explici cum o înțelegi tu. Fără citate din nu știu ce cărți sau tălmăciri ale altor oameni, tu, ce înțelegi tu din versetul ăla, propoziție cu propoziție?

Bădărău a spus :

MC, nu sunt multumit cu raspunsul ce mi l-ai dat in legatura cu acest verset:

Dar vreau sa stiti ca Hristos este Capul oricarui barbat; ca barbatul este capul femeii si ca Dumnezeu este Capul lui Hristos.” (1Cor.11:3)

De fapt acest verset este raspunsul la versetul ce l-ai postat tu din Ioan 14:18-20, numai ca tu nu intelegi ! Hai sa-ti talmacesc, poate asa vei intelege. Capul inseamna stapanire, intelepciune, gandire, invatatura, etc si acest verset zice ca daca ai ungerea sau Duhul Sfant, atunci Dumnezeu cu omul sunt Unul in gandire. Uite ca-ti mai niste versete ca sa intaresc ce spun:

”Dar cine se lipeste de Domnul este un singur duh cu El.” (1Cor.6:17)

Noi toti, in adevar, am fost botezati de un singur Duh, ca sa alcatuim un singur trup, fie iudei, fie greci, fie robi, fie slobozi; si toti am fost adapati dintr-un singur Duh.” (1Cor.12:13)

Efeseni 4:4. ”Este un singur trup, un singur Duh, dupa cum si voi ati fost chemati la o singura nadejde a chemarii voastre.

5. Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez.

6. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor, care este mai presus de toti, care lucreaza prin toti si care este in toti.”

Mai trebuie sa fim invatati de cineva, daca am primit ungerea din partea lui Dumnezeu ?
    Atunci pentru ce a mai dat Dumnezeu slujbe de invatatori, daca ungerea Lui care am primit-o ne invata toate lucrurile ? La ce se refera acest verset…
  • MC, nu sunt multumit cu raspunsul ce mi l-ai dat in legatura cu acest verset:

Dar vreau sa stiti ca Hristos este Capul oricarui barbat; ca barbatul este capul femeii si ca Dumnezeu este Capul lui Hristos.” (1Cor.11:3)

De fapt acest verset este raspunsul la versetul ce l-ai postat tu din Ioan 14:18-20, numai ca tu nu intelegi ! Hai sa-ti talmacesc, poate asa vei intelege. Capul inseamna stapanire, intelepciune, gandire, invatatura, etc si acest verset zice ca daca ai ungerea sau Duhul Sfant, atunci Dumnezeu cu omul sunt Unul in gandire. Uite ca-ti mai niste versete ca sa intaresc ce spun:

”Dar cine se lipeste de Domnul este un singur duh cu El.” (1Cor.6:17)

Noi toti, in adevar, am fost botezati de un singur Duh, ca sa alcatuim un singur trup, fie iudei, fie greci, fie robi, fie slobozi; si toti am fost adapati dintr-un singur Duh.” (1Cor.12:13)

Efeseni 4:4. ”Este un singur trup, un singur Duh, dupa cum si voi ati fost chemati la o singura nadejde a chemarii voastre.

5. Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez.

6. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor, care este mai presus de toti, care lucreaza prin toti si care este in toti.”

CORINTENI 1 11 - Biblia Online in Limba Romana, Traducerea Dumitru Cornilescu
    Cartea Corinteni 1, capitolul 11, Biblia in limba romana, Traducerea Dumitru Cornilescu.
  • MC, ai zis: ”și dacă femeia e nemăritată și n-are bărbat, cine e capul ei?” Uite iti dau un raspuns tot cu un verset:

1 Corinteni 11: 

11. ”Totusi, in Domnul, femeia nu este fara barbat, nici barbatul fara femeie.

12. Caci, daca femeia este din barbat, tot asa si barbatul prin femeie, si toate sunt de la Dumnezeu.”

• A d m i n

Arată o rânduială, o ierarhie . Arată că este o rânduială și nu este o egalitate. Asta este explicația versetului. Dar dacă tot ai intrebat de versetul ăsta...care e unul simpli...dacă cineva nu vrea să-l interpreteze în favoarea lui..să obțină un advantaj asupra cuiva..dacă cineva nu are un interes ascuns,atunci e simplu, arată o ierarhie și o rânduială. Din versetul ăsta altceva e mai greu de înțeles și anume...scrie acolo că bărbatul este capul femeii...și dacă femeia e nemăritată și n-are bărbat, cine e capul ei? Ți-am răspuns la întrebare, după ce imi spui cine e capul femeii nemăritate, să-,i răspunzi la întrebarea pe care ți-am pus-o si ai zis că răspunzi după ce-ți răspund eu primul la a ta.

Bădărău a spus :

MC, mi-ai dat aceste versete din Ioan 14:

20. ”In ziua aceea, veti cunoaste ca Eu sunt in Tatal Meu, ca voi sunteti in Mine si ca Eu sunt in voi.

21. Cine are poruncile Mele si le pazeste acela Ma iubeste; si cine Ma iubeste va fi iubit de Tatal Meu. Eu il voi iubi si Ma voi arata lui."

Sa-ti zic ce inteleg eu din ele. Uite ce inteleg eu. Iti raspund cu alt verset, pentru ca versetele se talmacesc cu alte versete:

Cand imi raspunzi la acest verset ce inseamna, mai vorbim dupa aceea !

• MC, mi-ai dat aceste versete din Ioan 14:

20. ”In ziua aceea, veti cunoaste ca Eu sunt in Tatal Meu, ca voi sunteti in Mine si ca Eu sunt in voi.

21. Cine are poruncile Mele si le pazeste acela Ma iubeste; si cine Ma iubeste va fi iubit de Tatal Meu. Eu il voi iubi si Ma voi arata lui."

Sa-ti zic ce inteleg eu din ele. Uite ce inteleg eu. Iti raspund cu alt verset, pentru ca versetele se talmacesc cu alte versete:

Cand imi raspunzi la acest verset ce inseamna, mai vorbim dupa aceea !

CORINTENI 1 11 - Biblia Online in Limba Romana, Traducerea Dumitru Cornilescu
    Cartea Corinteni 1, capitolul 11, Biblia in limba romana, Traducerea Dumitru Cornilescu.
Acest răspuns a fost șters.

Forum Categories

Din 27-07-2018 ora: 10:51

Flag Counter