Răspunsuri

• Deci cand am vazut titlul stiam ce gasesc aici 100% :)))) Efeseni 5 bagam mana in foc ca e aici :))))

Si totusi ca sa fiu si eu on topic

Cum isi conduce barbatul familia?

Greu. :)

• Mda, cand se vorbeste de casatorie, primul lucru la care va ganditi e "sotia sa fie supusa barbatului".

La asta se rezuma viata de casnicie? Cum sa facem sotia sa fie supusa? Bravo fratilor! Asta imi spune ca ori nu sunteti casatoriti ori aveti complexe!

De andrei nu ma mir, ca el asa intelege casnicia cum intelege si Scriptura! Pe dos adica!

• adica ...

• hmm....doar barbatul poate conduce o familie ?

• Daca ceri sotiei sa-ti fie supusa, trebuie ca si capul tau sa fie Hristos, sa recunosti ca Isus este stapânul tau caruia îi slujesti si i te supui. Exista o ierarhie care trebuie urmata. Femeia se supune mai usor când simte ca e iubita si apreciata. Si nu se supune din frica, ci din dragoste si respect.

Teoria e buna, practica ne omoara :)

• da frate asai cu prraffticaa.

:)

• Fratilor, ascultati si de nevasta, ca de multe ori ea are mai multa întelepciune, comunicati cu ea, tineti cont si de parerea ei. Se stie ca femeia "vede" mai bine in detaliu, pe când barbatul nu le vede pe toate. Femeile sunt mai subtile, îi fac de multe ori pe barbati sa creada ca ei a ultimul cuvânt. Trebuie întelepciune în toate.
  • ok fie

oricum e spinoasa treaba

• cum nu exclude varianta femeii ,daca acuma ai zis ca trebuie aleasa varianta barbatului...te contrazici singur. Care barbat ...care e barbat in casa ,va recunoaste ca verianta femeii este mai buna decat a sa ,daca ai zis chiar tu ca atunci cand nu sunt de aceeasi parere trebuie aleasa varianta lui....daca a ei e mai buna tocmai atunci ?
  • DE FAPT CREDCA PROBLEMA E URMATOAREA: Si femeia stie ca trebuie sa fie supusa barbatului, si barbatul stie ca trebuie sa-si iubeasca sotia cum si-a iubit Hristos biserica(ca sa dat pe sine pentru ea),dar, fiecare asteapta sa vada la celalalt primul pas ca nu cumva sa fie el(ea) naiv(ul)(a), asa suntem noi oamenii,din pacate! Si din aceasta cauza trebuie sa faca amandoi concomitent PASUL . E usor sa iubesti o femeie care iti este supusa, si este usor sa fii supusa unui barbat care te iubeste.
    DOMNUL SA NE AJUTE!!
Acest răspuns a fost șters.

Forum Categories

Din 27-07-2018 ora: 10:51

Flag Counter