Tema umorismului in crestinismul antic nu s-a bucurat de studii aprofundate  tocmai datorita faptului  ca era larg raspindita ideea  unui crestinism ostil  temei respective . Se confirma ideea conform careia  crestinii din antichitate erau , sau cel putin pretindeau  a fi inclinati mai mult spre plins decat spre ras. Dar o serie de texte  ne asigura ca trebuie sa diminuam  dramatismul produs  de o asemenea afirmatie categorica .

-Nu trebuie sa uitam   insa nici surasul  ca expresie a unei stari de bucurie ce caracterizeaza credinciosul impacat  cu Dumneze si cu propria -i constiinta .

- Asa ca eu zic '' Totul cu bun simt '' sa  mai si radem din cand in cand! Daca ai o gluma buna si vrei ca prietenii tai sa-ti adreseze un suras , fa-o !   Razi si lumea va rade cu tine , sforaie si vei dormi singur '' :) asta nu mai stiu cine a spus-o !

Vizualizări: 443

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

O doamna din inalta societate l-a abordat intr-o zi pe Frederick cel Mare al Persiei.
- Maria ta, sotul meu ma trateaza foarte urat!
- Nu è treaba mea doamna! Raspunde regele.
- Dar vorbeste urat si despre dumneavoastra, a incercat femeia sa starneasca mania regala.
- Aceasta nu e treaba dumitale, doamna!, a replicat regele.

:)))))
Ca sa isi ocupe timpul liber, un invatator se apuca de pescuit. Ajunge la rau, arunca undita si dupa vreo patru ore de asteptare, reuseste sa prinda un peste mic. Il scoate cu greu din carlig si-l arunca in apa zicand:
- Du-te acasa si maine sa vii cu parintii !

– Nevasta-mea ţine o cură de slăbire de trei săptămâni.
– Până acum cât a pierdut?
– Două săptămâni.

:))

Nu te uita la femeile frumoase

– Dar dacă aş fi la regim dietetic, nu m-aş putea uita şi pe lista celorlalte meniuri?

Viata in caminul studentesc

- As manca ceva bun azi!

- Vezi borcanul acela de Nutella?

- Da.

- Ai niste ciorba in el

Asa, ca la romani!! ::)))

- Tati, unde scrie in Biblie de mos craciun ?

- In Apocalipsa zice ca veti vedea un balaur mare si rosu :)

::::))), Elio!!!

Sunt care spun asta, dar ce scrie in Apocalipsa nu se refera la Mos Craciun ci la Satana

Mission Holy Doctor

Parteneri

Rezultate google

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

© 2017   Created by Emil Georgescu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor