Tema umorismului in crestinismul antic nu s-a bucurat de studii aprofundate  tocmai datorita faptului  ca era larg raspindita ideea  unui crestinism ostil  temei respective . Se confirma ideea conform careia  crestinii din antichitate erau , sau cel putin pretindeau  a fi inclinati mai mult spre plins decat spre ras. Dar o serie de texte  ne asigura ca trebuie sa diminuam  dramatismul produs  de o asemenea afirmatie categorica .

-Nu trebuie sa uitam   insa nici surasul  ca expresie a unei stari de bucurie ce caracterizeaza credinciosul impacat  cu Dumneze si cu propria -i constiinta .

- Asa ca eu zic '' Totul cu bun simt '' sa  mai si radem din cand in cand! Daca ai o gluma buna si vrei ca prietenii tai sa-ti adreseze un suras , fa-o !   Razi si lumea va rade cu tine , sforaie si vei dormi singur '' :) asta nu mai stiu cine a spus-o !

Vizualizări: 358

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

-Inculpat, de ce ai jefuit banca ?   - Onorata instanta, ea a inceput prima.

La o bancă oarecare, funcţionara de la ghişeu, zice:
– Înainte de a semna aceste acte, tataie, aruncă-ţi puţin ochii pe ele!
– Pardon, duduie! exclamă acesta indignat. Numai dinţii sunt falşi!
Ochii sunt naturali!

:)))))))))))

- Auzi, dragă, ce e aceea Insuficiență cardiacă??

- Păi... e atunci când nu ai bani suficienți pe card... cred!

:))

Gluma cu "Insuficiența cardiacă" este adevarata, si  "infarctul " apare cand ai avut banii in cont si a dat faliment banca, disparandu-ti toti banii pe care i-ai avut.

foarte adevarat.... am un caz concret in anturaj..... cu infarct in urma falimentului Bancii religiilor

Azi m-am convins din nou, cât de dăunător este să fumezi. M-am dus să fumez la bucătărie, unde soţia mea făcea de mâncare.

M-a pus să curăţ cartofi…

:))))) Foarte daunator.....

Merge unul cu maşina cu 100 km/h. La un moment dat, îl
depăşeşte o găină. Omul apasă acceleraţia, dar n-o ajunge.
După ce merge el aşa vreo 5 km, vede cum găina intră la o fermă.
Se duce la fermier şi îl întreabă:
– Ce fel de găini sunt acestea? Prima dată văd să fugă aşa de tare o găină !
– Este o specie nouă, cu 3 picioare… inginerie genetica. Stiti, in felul asta au mai multe pulpe, sunt gaini pentru carne.
– Şi-i gustoasă carnea?
– Nu ştie nimeni, fiindcă nu le putem prinde.

:))))))
Cand tatal filozofului Emanuel Kant calatoria print-out padure a Poloniei spre patria sa a fost intalnit de o ceata de hoti care i-au cerut tot ce avea. - Ne-ai dat totul?? Au intrebat hotii. - Da. Tot ce aveam, a raspuns batranul Kent. Plecand la drum a simtit ca era ceva tare sub saua calului sau. A cauta sa vada ce este si si-a adus aminte de cateva monede de aur ce dosise pentru aceasta calatorie si din pricina emotiilor intalnirii cu hotii a uitat de ele. In loc sa se bucure ca a scapat cu banii, batranul s-a intors repede si a inceput sa strige dupa ceata de hoti. - Domnilor, va rog sa ma iertati ca nu v-am spus adevarul, dar de emotie am uitat de banii acestia care erau ascunsi sub saua calului meu. Va rog sa-i luati. - Uimirea hotilor a fost foarte mare. Dupa o tacere destul de lunga unul dintre hoti a venit si i-a restituit punga. Apoi, un altul i-a restituit celelalte bunuri luate anterior. L-au ajutat sa incalece pe cal si i-au urat
drum bun ". Cerandusi iertare de la batranul crestin . Adevarul si bunatatea au biruit râul.

Mission Holy Doctor

Parteneri

Rezultate google

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

© 2017   Created by Emil Georgescu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor