Tema umorismului in crestinismul antic nu s-a bucurat de studii aprofundate  tocmai datorita faptului  ca era larg raspindita ideea  unui crestinism ostil  temei respective . Se confirma ideea conform careia  crestinii din antichitate erau , sau cel putin pretindeau  a fi inclinati mai mult spre plins decat spre ras. Dar o serie de texte  ne asigura ca trebuie sa diminuam  dramatismul produs  de o asemenea afirmatie categorica .

-Nu trebuie sa uitam   insa nici surasul  ca expresie a unei stari de bucurie ce caracterizeaza credinciosul impacat  cu Dumneze si cu propria -i constiinta .

- Asa ca eu zic '' Totul cu bun simt '' sa  mai si radem din cand in cand! Daca ai o gluma buna si vrei ca prietenii tai sa-ti adreseze un suras , fa-o !   Razi si lumea va rade cu tine , sforaie si vei dormi singur '' :) asta nu mai stiu cine a spus-o !

Vizualizări: 359

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

"Învață să surâzi. Privește cu interes constructiv către lucruri și cu prietenie către oameni."
Să nu ne permitem să ne lăsăm supărați de lucrurile mărunte pe care ar trebui să le desconsiderăm și să le uităm. Amintește-ți: Viața este prea scurtă ca să gândești mic” – Dale Carnergie

O doamna iudeica numita Rosina, acum multi ani, a ajuns tarziu intr-o noapte la un hotel luxos, insa care nu admitea evrei. Tanarul de la receptie a cautat in condica si a spus: "Ne pare rau, nu mai avem loc. Hotelul este plin."
Acea iudeica a spus: "Dar condica arata ca mai sunt locuri libere." 
Tanarul, s-a balbait si a spus scurt: "Stiti, noi nu acceptam iudei. Incercati in cealalta parte a orasului..." 
Doamna Rosina vizibil afectata a spus: "Va anunt ca m-am convertit la credinta voastra." 
Receptionerul a spus: "Oh, da? Atunci sa va facem un mic test. Cum s-a nascut Isus?" 
Doamna a raspuns: "S-a nascut dintr-o fecioara, numita Maria, intr-un mic oras numit Betleem." 
"Foarte bine," a raspuns tanarul. "Mai spuneti-mi." 
Doamna Rosina a continuat: "Sa nascut intr-o iesle." 
"Corect," a spus receptionerul. "Si de ce s-a nascut intr-o iesle?" 
Doamna Rosina a strigat la el: "Pentru ca unul ca tine intr-un hotel nu i-a dat unei doamne iudeice o camera pentru noapte!" :yes: 

Si asta e adevarat.
"Doi purici stau de vorba:
-Oamenii astia sunt nebuni!
-De ce spui asta?
-Cheltuiesc atatia bani sa zugraveasca tavanul si pe urma merg numai pe podea!":

La un priveghi, în șoaptă:
- Îmi puteți da și mie parola la wi-fi?
- Respectă mortul!
- Cu litere mari?

O fetita discuta cu invatatoarea ei despre balene. Invatatoarea i-a spus
ca, din punct de vedere fizic, e imposibil ca o balena sa inghita un om
pentru ca, desi e un mamifer urias, gatul ei este foarte mic. fetita
sustinea sus si tare ca Iona a fost inghitit de o balena. Iritata
invatatoarea ii repeta ca o balena nu poate inghitit un om, fiindca din
punct de vedere fizic e imposibil.

Fetita a replicat :"Cand voi ajunge in cer il voi intreba pe Iona despre acest lucru"

"Si daca Iona a mers in iad?"

Fetita a raspuns "Atunci il veti intreba dumneavoastra"

Invatatorul (pe vremea comunismului) : 

- Elevi, nu exista Dumnezeu! Nu
l-a vazut nimeni, nu-l vede nimeni si deci nici nu-l va vedea!

La care
elevul credincios: 

- Domnule Invatator, vreau sa intreb elevii ceva:

Vedeti voi creierul domnului profesor? 

Elevii :
- Nu!

Elevul credincios:
- Atunci nu exista!

Pentru prietenii mei, barbati! Va amintiti cu placere!?? A fost odata...
"-Te-ai barbierit azi,soldat?
-Da, sa traiti!
-Maine sa stai mai aproape de lama!"

Tata, e adevarat ca in unele tari barbatul nu isi cunoaste sotia numai dupa casatorie ?.....Tatal - Si la noi este la fel.

Un tanar se intoarce acasa foarte trist, dupa ce plecase sa ceara mana prietenei sale. Vazandu-l asa de abatut, tatal sau il intreaba:

- Ce s-a intamplat? Te-a refuzat?

- Da… Mi-a tras si o palma!

- Cum asa?! Nu i-ai spus cum te-am invatat eu? “Draga mea, timpul se opreste in loc pentru mine cand privesc in ochii tai!”

- Vai! Asta era!?!?! Am gresit formularea… I-am spus: “Ai o fata de-mi sta ceasul!”

Mission Holy Doctor

Parteneri

Rezultate google

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

© 2017   Created by Emil Georgescu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor