Tema umorismului in crestinismul antic nu s-a bucurat de studii aprofundate  tocmai datorita faptului  ca era larg raspindita ideea  unui crestinism ostil  temei respective . Se confirma ideea conform careia  crestinii din antichitate erau , sau cel putin pretindeau  a fi inclinati mai mult spre plins decat spre ras. Dar o serie de texte  ne asigura ca trebuie sa diminuam  dramatismul produs  de o asemenea afirmatie categorica .

-Nu trebuie sa uitam   insa nici surasul  ca expresie a unei stari de bucurie ce caracterizeaza credinciosul impacat  cu Dumneze si cu propria -i constiinta .

- Asa ca eu zic '' Totul cu bun simt '' sa  mai si radem din cand in cand! Daca ai o gluma buna si vrei ca prietenii tai sa-ti adreseze un suras , fa-o !   Razi si lumea va rade cu tine , sforaie si vei dormi singur '' :) asta nu mai stiu cine a spus-o !

Vizualizări: 358

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Un tanar african se inscrie la universitate. Secretara il intreaba:
- Ce ramura va alegeti?
Tanarul african, nemultumit profund:
- Dar nu pot sa am si eu o banca, ca toti ceilalti?

:))))))))

Fiul uni șeic foarte bogat face studii in Londra. După un timp scrie o scrisoare tatălui să-i spună cum e viața de student:

„Tată îți scriu că aici totul e bine, colegii sunt de treabă iar profesorii sunt faini, am o singură problemă , îmi este cam rușine să vin la cursuri cu Mercedesul făcut din aur pe care mi l-ai dat , când toată lumea vine la cursuri cu trenul”

A doua zi primește o telegramă de la șeic: „ Ți-am pus în cont 100,000,000 Euro, îți cumperi tren ! Nu ne faci de rușine ! 

:))))

:)))))

Un domn se duce la medicul psihiatru si ii relateaza ca el se crede caine.
- De mult aveti aceasta impresie? intreaba doctorul.
- De cand eram catelus...

Culmea auzului: să-i șoptești unui ac la ureche

:)))

Risultati immagini per poze cu ace de cusut

Un negru ajunge la urgenta , cu frica-n san ca nu o sa fie primit cu usurinta din cauza problemelor rasiste.. Numele? intreaba secretara . 
- Leonardo Di Caprio - raspunde negrul. 
Secretara il priveste neincrezatoare si-l mai intreaba o data numele. 
- Leonardo Di Caprio - insista negrul, constient de faptul ca nu mai putea s-o dea la intors. 
Secretara scoate celularul si-l suna pe Directorul spitalului : 
- Sa traiesti, Sefu'!- ii spune respectuoasa. Scoate-ma te rog dintr-o dilema: Titanicul s-a scufundat sau a ars?...

Risultati immagini per poze ok

- Iubita mea ti-am cumparat un bilet la spectacol deseara!

- Perfect iubitule !  Ma duc sa ma imbrac,

- Grabeste-te,  spectacolul incepe maine seara!

Un fost detinut intr-un lagar de concentrare nazist si-a vizitat un prieten, fost coleg de lagar cu el.
- Tu i-ai uitat pe nazisti? l-a intrebat el pe amicul sau.
- Da.
- Ei bine, eu nu i-am uitat. Sunt inca plin de ura fata de ei.
- In acest caz, i-a spus prietenul sau cu blandete, inseamna ca te afli inca in inchisoarea lor.

...adevaratii nostrii dusmani nu sunt cei care ne urasc...ci cei pe care ii uram noi...

Mission Holy Doctor

Parteneri

Rezultate google

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

© 2017   Created by Emil Georgescu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor