Purtatori de apa vie!

Care este Apa Vie? Cine sunt purtatorii de apa vie?

In Evanghelia lui Ioan gasim raspuns la aceste intrebari. Domnul Isus raspunde: Cine crede in Mine, din inima lui vor curge rauri de APA VIE, cum zice Scriptura. Spunea cuvintele acestea DESPRE DUHUL, pe care aveau sa-L primeasca cei ce vor crede in El. Caci Duhul Sfant inca nu fusese dat, fiindca Isus nu fusese inca proslavit.( Ioan 7:38,39)

Daca ai Duhul Sfant in inima (viata) ta, esti purtator de apa vie!

Daca ai aceasta APA VIE in inima ta, ce ar trebui sa se petreaca in locurile pe unde vei trece (ajunge) ?

El mi-a zis: Apa aceasta curge spre tinutul de rasarit, se pogoara in campie, si se varsa in marea si varsandu-se in mare, apele marii se vor vindeca. Orice faptura vie, care se misca, va trai pretutindeni pe unde va curge raul, si vor fi o multime de pesti; caci ori pe unde va ajunge apa aceasta, apele se vor face sanatoase, si pretutindeni pe unde va ajunge raul acesta va fi viata. (Ezechiel 47:8,9)

Inchei cu doua intrebari:

1. Este inima ta pregatita (curata) sa POARTE aceasta APA VIE?
2. Nu ai vrea sa fii SI TU purtator de apa vie?

Vizualizări: 250

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Frumoasa tema deschisa , dar in acelasi timp si de folos pentru mantuirea sufletului nostru.  Apa vie si Duhul Sfant este una si aceiasi , pentru a primi in viata noastra "Apa vie " avem nevoie in primul rand de sinceritate , sinceri cu noi  sinceri cu Dumnezeu si sinceri cu ce dorim sa realizam cu viata si mantuirea noastra. Dumnezeu vede si cunoaste inima ,stie daca suntem "pregatiti" sa primim din partea lui aceea "Apa vie", dar este necesar mereu ca "vasul" in care aceea" Apa vie" este depozitata sa treaca zi de zi printr-o "curatire" aceea curatire este realizata in primul rand cu vointa noastra. Fara aceea curatire vasul va seca .

Nu cred ca ar exista cineva sa spuna ca nu ar dori sa fie purtator de "Apa vie" ....inca mai este loc pentru astfel de persoane, Dumnezeu asteapta si inca mai are rabdare, daca nu cumva a aparut din partea noastra "plictiseala" si "nepasarea" aceste arme se folosesc actual de diavolul impotriva fiecarei persoane crestine si necrestine.

sunt curios asa ca intreb :

1) ce te face sa crezi ca "apa " care iesea de la rasaritul Casei, de sub pragul Casei " vazuta de Ezechiel , este una si aceeas cu "apa" care care ar trebui sa iasa din inima fiecaruia care crede in Isus, Fiul lui Dumnezeu  ? (de vazut si contrastele, nu doar posibilele asemanari prin interpretare, si nici a tine cont ca asa sustini "interpretii biblisti")

2) exista vreo diferenta intre a fi "purtator de apa vie", si , "a iesi rauri ( plural) de apa vie din inima " ?

:-))

Daca cei ce au Duhul Sfint sint purtatori de apa vie intrebarea care se pune este cine sunt cei care au Duhul Sfint,Sint oare cei care cred in Isus dar si demonii cred si secutremura-iacov-2.19-da dar se cutremura nu,in yiua de azi de la o margine a pamintului la alta oamenii cred in Isus intrun fel sau altul si nu se cutremura oare de ce,deoarece pervertirea adevarului lui Dumnezeu a ajuns la un nivel atit de inalt si perfid incit cu geu mai poti sa deosebesti adevarul de minciuna vocea omului de vocea lui Dumnezeu, invatatura omului de invatatura lui Dumnezeu-ieremia23.28-.Stau si intreb,si ma intreb asa cum a intrebat odinioara Dumnezeu prin prorocul Ieremia-5.1- saca exista un om care sa aiba pricepere si sa patrunda si sainteleaga  ca adevarurile Domnului Isus sint mult mai mari si mai profunde decit adevarurile sfintelor scripturi.Exista oare o biserica ,o denominatiune,un cult,o organizatie sau orice altceva asemenea care sa aiva ca doctrina,ca teologie,ca pion de baza invatatura Domnului Isus cuprinsa in cele 4 evanghelii si mai ales in predica de pe munte si cu precadere invatatura cuprinsa in Matei-5.39/48- cele 10 principii de baza ale vietii unui ucenic al Domnului Isus=cine iti ia haina lasai si camasa ,te sileste cineva sa mergi cu el o mila dutedoua celui ce ti cere dai si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine celui ce ti ia cu sila ale tale nu le mai cere inapoi ,iubiti pe vrasmasii vostrii binecuvintatii p[e cei ce va blesteama,faceti bine celor ce va urasc si rugativa pentru cei ce va asupresc si va prigonesc, acestea sint conditiile pusede Domnul Isus ca sa fi fiu al Tatalui tau care este in ceruri aceste princicii pot fi cuprinse intrun singur cuvint sau principiu al Domnului Isus Matei-7.12-tot ce doriti sa va faca voua oamenii facetile si voi la fel caci acest principiu este regula imparatiei lui Dumnezeu fara acest principiu imparatia lui Dumnezeu nu poate functiona.Intrebareacare se pune este cine mai crede in acasteprincipii si sa le practice sa le aplice.de a lungul timpului a existat un singur cresin autentic si plin pe dinauntru si acela a fost rastgnit pe cruce-Domnul Isus Cristos-,restul crestinilor sint doar niste chiciuri goi pe dinauntru fara substanta de viata in ei,o reminiscienta a crestinismului predicat de Domnu Isus.De a lungul timpului crestinismul a trecut prin 3 mari paradicme-exemple- paradicma iudeocrestina, paradicma crestinoelenistica,paradicma reformatiunii,pentru ca crestinismul sa fie salvat din aceasta criza in care a intrat el trebuie sa se intoarca numai decit la paradicma lui Isus si nu la paradiocma lui Moise sau la paradicma lui Pavel.Astfel singur salvare este intoarcerea la invatatura Domnului Isus sarea pura ne amestecata cu alte ingrediente,doctrine teologii omenesti care amestecate cu sarea pura ,invatatura Domnului Isus o dilueaza si o slabeste in putere si in autenticitate.Doar in Domnul Isus este izvorul apei vi sidin El poate izvori si in noi daca urmam invatatura Sa curata ne alterata de invatatura omeneasca corupta si imperfecta.Casa zidita pe stinca este doar aceea care se zideste pe cuvintele curate si ne amestecate ale aleDomnului Isus, propovaduite si PRACTICATE de catre om Dumnezeu sa ne ajute la aceasta amin.

Cei ce au Duhul Sfant sunt cei nascuti din nou. "In adevar, cei ce traiesc dupa indemnurile firii pamantesti umbla dupa lucrurile firii pamantesti; pe cand cei ce traiesc dupa indemnurile Duhului umbla dupa lucrurile Duhului. Voi insa nu mai sunteti pamantesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste in adevar in voi. Daca n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui. (Romani 8:5, 9)" Credinta adevarata este prin fapte. "Tot asa si credinta: daca n-are fapte, este moarta in ea insasi. Dar va zice cineva: "Tu ai credinta, si eu am faptele. Arata-mi credinta ta fara fapte, si eu iti voi arata credinta mea din faptele mele." Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara! Vrei, dar, sa intelegi, om nesocotit, ca credinta fara fapte este zadarnica? (Iacov 2:17-20)" Multi zic ca cred in Isus Hristos, dar cei ce cred cu adevarat in Isus Hristos sunt cei ce traiesc pentru El. "Si El a murit pentru toti, pentru ca cei ce traiesc sa nu mai traiasca pentru ei insisi, ci pentru Cel ce a murit si a inviat pentru ei. (2Corinteni 5:15)" "Cei ce sunt ai lui Hristos Isus si-au rastignit firea pamanteasca impreuna cu patimile si poftele ei. (Galateni 5:24)" "Cine zice: "Il cunosc", si nu pazeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevarul nu este in el. (1Ioan.2:4)"

Mission Holy Doctor

Parteneri

Rezultate google

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

© 2017   Created by Emil Georgescu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor