Cu toate că informația este una de mâna a doua, o asemenea absurditate trebuie împărtășită. Circulă prin mass-media românească știrea despre cum papa Francisc ar fi declarat că susține parteneriatul civil, un fel de căsătorie civilă, dintre persoanele de același sex. Lucrul acesta mi se pare extrem de grav și de condamnabil.

În primul rând Biblia condamnă clar homosexualitatea. Apoi, Biserica Catolică are de asemenea în catehismul ei învățătura că așa ceva este un păcat. Cu toate acestea, cea mai proeminentă figură a bisericii contemporane și-a arătat susținerea față de trăirea în păcatul sodomiei.

Faptele apostolilor 17:30 - Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă, şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască.

https://stirileprotv.ro/stiri/international/declaratie-istorica-a-p...

Vizualizări: 237

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Câți copii de creștini au ajuns în orfelinate în urma decesului  lor?   

Creștinii  oricum nu prea mai fac copii.  Despre ce vorbim?

Asta  e ultima grija acum,  că  vor înfia copii, când în România copii  mor de foame,  nu au ce îmbraca, etc ...  noi ne îngrijoram ca dacă mor crestinii, vezi Doamne,  lgtbq,  le vor lua copii.... :)

Mă repet,  nu susțin această comunitate. 
Albulescu Ioan a spus :

☘EℓℓA☘ a zis:

• Legea parteneriatului civil va acorda partenerilor dreptul la decizii comune în viaţa de cuplu, dreptul la protecţia vieţii private şi a vieţii de cuplu, obigaţia de a-şi acorda asistenţă reciprocă, şi îngrijire şi asistenţă în caz de boală şi drepturi egale procedurale şi statut în toate instanţele şi procedurile administrative precum cuplurile căsătorite.

• Cu ce ne afectează pe noi asta? Cu nimic!

Sunt de o altă părere. În primul rând parteneriatul civil implică printre altele mult controversatul drept de a înfia copii. Eterna întrebare pentru creștinii ignoranți este dacă le-ar conveni să le ajungă copii pe mâna unei asemenea "familii", dacă s-ar întâmpla să moară.

Daca consulti un avocat  iti va spune ca "impotriva iubirii nu exista lege" acesta poate fi  motivul stricari mentale a omenirii  pacatul a patruns ca un lucru "legal" & "normal", nu conteaza cine cu cine ....iubire sa fie.

Copiii lui Dumnezeu sunt cei nascuti din nou. "Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu; nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. (Ioan 1:12, 13)" Homosexualii nu sunt copii ai lui Dumnezeu. "Nu stiti ca cei nedrepti nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu? Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii (homosexualii), nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu. (1Corinteni 6:9, 10)" Dumnezeu a nimicit Sodoma facand sa plua pucioasa si foc din cauza ca cei din Sodoma erau homosexuali. "Cei doi ingeri au ajuns la Sodoma seara; si Lot sedea la poarta Sodomei. Cand i-a vazut Lot, s-a sculat, le-a iesit inainte si s-a plecat pana la pamant. Apoi a zis: "Domnii mei, intrati, va rog, in casa robului vostru, ca sa ramaneti peste noapte in ea si spalati-va picioarele; maine va veti scula de dimineata si va veti vedea de drum." "Nu", au raspuns ei, "ci vom petrece noaptea in ulita." Dar Lot a staruit de ei pana au venit si au intrat in casa lui. Le-a pregatit o cina, a pus sa coaca azime si au mancat. Dar nu se culcasera inca, si oamenii din cetate, barbatii din Sodoma, tineri si batrani, au inconjurat casa; tot norodul a alergat din toate colturile. Au chemat pe Lot si i-au zis: "Unde sunt oamenii care au intrat la tine in noaptea aceasta? Scoate-i afara la noi, ca sa ne impreunam cu ei." Lot a iesit afara la ei, la usa, a incuiat usa dupa el si a zis: "Fratilor, va rog, nu faceti o asemenea rautate! Iata ca am doua fete care nu stiu de barbat; am sa vi le aduc afara si le veti face ce va va placea. Numai nu faceti nimic acestor oameni, fiindca au venit sub umbra acoperisului casei mele." Ei au strigat: "Pleaca!" Si au zis: "Omul acesta a venit sa locuiasca aici ca un strain, si acum vrea sa faca pe judecatorul. Ei bine, o sa-ti facem mai rau decat lor." Si, impingand pe Lot cu sila, s-au apropiat sa sparga usa. Atunci Domnul a facut sa ploua peste Sodoma si peste Gomora pucioasa si foc de la Domnul din cer. (Genesa 19:1-9, 24)" Dumnezeu uraste homosexualitatea mai mult dect orice. Caci pe nimeni Dumnezeu nu i-a nimicit facand sa plua pucioasa si foc peste ei in afara de homosexuali

Sa zici ca homosexualii nu au dreptul la casatorie, e ca si cum ai zice ca bolnavii psihici au dreptul la viata. Daca puscariasilor, celor criminali in serie, li se da pedeapsa pe viata cu dreptul sa aibe un acoperis si o masa calda. De ce ar fi homosexualii privati de un act prin care se fie evidentiat faptul ca sunt " castoriti " . Ce durere provoaca cuiva actul lor social, cine nu poate dormi din cauza ca doi homosexuali au un certificat de casatorie? Suntem in 2020 iar drepturile omului pur si simplu au evoluat la fel cum si tiganii au drepturi, la fel cum si negrii au si la fel cum femeile au drepturi, De-a lungul istoriei mereu au fost unii care s-au opus si altii ce au realizat ca nu se merita sa faci discrimiare. Sper sa nu mai vad poastari de genu pe un site crestin. Lumea ar trebui sa priveasaca mersul treburilor si din alt unghi, nu doar prisma bibliei. 

Va multumesc.

2

Albulescu Ioan a spus :

Cam asta a zis papa, din câte am citit prin mass-media:

„Persoanele gay au dreptul să fie parte a unei familii. Ei sunt copiii lui Dumnezeu şi au dreptul la o familie. Nimeni nu ar trebui să fie alungat sau să fie făcut să sufere din această cauză”.

„Trebuie să creăm o lege a parteneriatului civil. În acest fel, ei vor avea protecţia legii. Eu m-am implicat în susţinerea unor astfel de legi”.

Chiar dacă aparent legea parteneriatului civil ar avea drept scop ocrotirea LGBT împotriva discriminării lor, niciodată biserica și slujitorii ei nu ar trebui să ocrotească păcatul.

Pe scurt, făcând o comparație, papa nu este de acord cu prostituția, dar totuși el va construi un bordel unde prostituatele să-și practice prostituția, asta doar că nu cumva cineva să se poarte urât cu ele și astfel să le discrimineze.

asi dori sa vad daca iar conveni la dorin sau alti atei ca el sa stea an sat cu oameni de genul acesta  lgbt nu as avea nico problema daca siar face spurcaciunile an casa la iei problema este ca se pun si pe furat de saci de cartofi la un vecin ia furat si ciapa mie anca nu am prins eu doi noaptea si se aduna antro poiana la marginea paduri cand am fost sa aduc lemne am vazut cati erau aveau o antalnire si nota sefu la ei an carnet ce se discuta

Răspunde la discuţie

Trafic

Din 27-07-2018 ora: 10:51

Flag Counter

Muzică

Paused...
  • 1.
    Îngerul
  • 2.
    Magazinul meu de vise
  • 3.
    01 Asa ai vrut tu