In Biblie exista mentionat un loc ca fiind "Locuinta mortilor", loc pe care-l gasim de la prima carte din Biblie, Geneza / Facerea, si pana la ultima carte, Apocalipsa

- eu acum citez doar cateva texte pentru a usura cunoasterea despre ce as dori sa se scrie

Apocalipsa 6:8 " M-am uitat si iata ca s-a aratat un cal galbui. Cel ce statea pe el se numea Moartea, si impreuna cu el venea dupa el Locuinta mortilor. Li s-a dat putere peste a patra parte a pamantului, ca sa ucida cu sabia, cu foamete, cu molima si cu fiarele pamantului. "

Apocalipsa 20:13-14 "Marea a dat inapoi pe mortii care erau in ea; Moartea si Locuinta mortilor au dat inapoi pe mortii care erau in ele. Fiecare a fost judecat dupa faptele lui. Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. "

Apocalipsa 1:13-18 "Si, in mijlocul celor sapte sfesnice, pe Cineva care semana cu Fiul omului, imbracat cu o haina lunga pana la picioare si incins la piept cu un brau de aur. Capul si parul Lui erau albe ca lana alba, ca zapada; ochii Lui erau ca para focului; picioarele Lui erau ca arama aprinsa si arsa intr-un cuptor; si glasul Lui era ca vuietul unor ape mari. In mana dreapta tinea sapte stele. Din gura Lui iesea o sabie ascutita cu doua taisuri, si fata Lui era ca soarele cand straluceste in toata puterea lui. 

Cand L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. El Si-a pus mana dreapta peste mine si a zis: "Nu te teme! Eu sunt Cel Dintai si Cel de pe Urma, Cel Viu. Am fost mort, si iata ca sunt viu in vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale Locuintei mortilor. "

- din textele prezentate se vad un personaj respectiv "Cel ce are cheile mortii si ale Locuintei mortilor" , si un alt personaj numit "Moartea" si doua locuri : " Locuinta mortilor" si "iazul de foc" , in acest ultim loc vor ajunge si personajul numit "Moartea" cel care sta pe "un cal galbui", dar si "Locuinta mortilor" , locul care pare a nu fi un loc fix din moment ce urmeaza personajul "Moartea" , in texte mai apare un loc in care sunt morti, respectiv :"Marea" , care si ea va da inapoi mortii care se vor afla in ea

- pentru a nu se crea confuzie intre personajele biblice , si locurile descrise in Biblie , incerc sa aduc subiectele separat , astfel despre personajul "Moartea" care sta pe "un cal galbui" voi deschide alt subiect , desi are o mare legatura cu "Locuinta mortilor" ,dar, intentia mea este de a cunoaste despre locul numit "Locuinta mortilor" , in special pentru a nu fi confundat cu vreun alt loc ca "iazul de foc" , unde in cele din urma va fi aruncata si "Locuinta mortilor", deci, va astept sa va scrieti incredintarea despre acest loc numit "Locuinta mortilor" 

Vizualizări: 87

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

unde scrie ca satana are cheia locuintei mortilor ?

locunta mortilor si Adancul sunt mentionate des impreuna deci am putea trage concluzia  ca sunt invecinate ,

Iov 17:15-16

Unde mai este atunci nădejdea mea? Şi cine mai poate vedea nădejdea mea ? Ea se va coborî cu mine la porţile Locuinţei morţilor, când vom merge împreună să ne odihnim în ţărână.”  

Proverbe 9:13-18

Nebunia este o femeie gălăgioasă, proastă şi care nu ştie nimic. Ea şade totuşi la uşa casei sale, pe un scaun, pe înălţimile cetăţii,   ca să strige la trecătorii care merg pe calea cea dreaptă:  

„Cine este prost, să vină aici !”

Iar celui fără minte îi zice: „Apele furate sunt dulci, şi pâinea luată pe ascuns este plăcută !”  

El nu ştie că acolo sunt morţii şi că oaspeţii ei sunt în văile Locuinţei morţilor.

Isaia 28:15-18

Pentru că ziceţi: „Noi am făcut un legământ cu moartea, am făcut o învoială cu Locuinţa morţilor: când va trece urgia apelor năvălitoare, nu ne va atinge, căci avem ca loc de scăpare neadevărul, şi ca adăpost minciuna!”, de aceea, aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „Iată, pun ca temelie în Sion o piatră, o piatră încercată, o piatră de preţ, piatră din capul unghiului clădirii, temelie puternică; cel ce o va lua ca sprijin nu se va grăbi să fugă.Voi face din neprihănire o lege, şi din dreptate, o cumpănă; şi grindina va surpa locul de scăpare al neadevărului, şi apele vor îneca adăpostul minciunii. Aşa că legământul vostru cu moartea va fi nimicit, şi învoiala voastră cu Locuinţa morţilor nu va dăinui. Când va trece urgia apelor năvălitoare, veţi fi striviţi de ea.

Isaia 38:10-11

"Ziceam: <În cei mai buni ani ai vieţii mele trebuie să mă duc la porţile Locuinţei morţilor  !

Sunt pedepsit cu pierderea celorlalţi ani ai mei care-mi mai rămân !>

Ziceam:

<Nu voi mai vedea pe Domnul, pe Domnul, în pământul celor vii; nu voi mai vedea pe niciun om în Locuinţa morţilor !  >"

Răspunde la discuţie

Trafic

Din 27-07-2018 ora: 10:51

Flag Counter

Muzică

Paused...
  • 1.
    Îngerul
  • 2.
    Magazinul meu de vise
  • 3.
    01 Asa ai vrut tu