La topicul deschis de mine despre Vasile Motrescu , utilizatorul Sandu publică un mesaj pe care il transcriu integral aici îngroșând doar ceea ce vreau să scot în evidență.

Astăzi am găsit un articol despre biserica penticostala Maranata Rădăuți, articol care ne vorbește despre „libertatea” oferită de comuniști penticostalilor. ... dar să citim articolul (îl voi posta integral) 

Legătură Răspunsul lui sandu în Septembrie 25, 2017 pe 4:32pm

o falsa istorie a miscarii penticostale ,

Penticostalii au fost prigoniti doar pana in 1945, abia regimul comunist a ajutat miscarea penticostala sa devina in legalitate

penticostalii care au vazut in comunism ca fiind fiara din Apocalipsa , si au atacat comunismul au avut de suferit,ei nici nu au facut parte din Cultul Penticostal , ce atacau penticostalii membrii ai Cultului , desi ar fi putut gasi si motive serioase , dar au gasit false "descoperiri" ca motivare

caderea comunismului a aratat cat de false erau acele invataturi , care vedeau in Stalin pe fiara, de altfel si alte prevestiri penticostale mai mari ca de prin zona Ploiesti au avut aceeasi soarta , iar a asemana falsele prevestiri cu penticostalismul si cu pastorii care nu s-au lasat antrenati in astfel de ideii e doar o enorma greseala a istoriei miscarii penticostale, permisa de liderii falsi penticostali strecurati in structurile Cultului si in politica

niciunul din pastorii penticostali adevarati nu a suferit in comunism , ce odata cu caderea comunismului, au incercat unii care condamnau cultul penticostal, sa se strecoare in cult si sa incerce preschimbarea istoriei , (partial falsul a reusit)

astfel doar falsii penticostali il pot considera pe acest Motrescu un simbol al miscarii penticostale din Bucovina

daca se incerca amintirea unuia dintre pastorii care ar fi fost intemnitati pentru cauza lui Motrescu mai era de inteles.-  dar un om convertit la penticostalism (sperand ca in acest fel v-a scapa de condamnare) sa devina un simbol al penticostalismului e penibil pentru intreaga comunitate penticostala din indiferent ce grupare penticostala ar fi

prin el se inceara doar identificarea unui simbol politic folosit in vederea intereselor unora din bucovineni si a justificarii altora de a face politica impotriva PSD

dar e de inteles sa vad ca unii asa zisi penticostali sustin aceasta cauza , stiind ca desi cred ca au Duhul Sfant, nu -L au cu adevarat, ce se amagesc ca au , neobservand falsul, de, adevar, chiar daca se pretind a fi profeti, de a putea vedea ce nu se vede , fiind intariti de alti falsi profeti , ca amagirea sa continue

- cat despre "un exemplu de urmat" , e o afirmatie total neserioasa

Razie asupra Bisericii penticostale Maranata din Radauti

Dr. Radu IROFTEI

În documentele consultate în Marea Britanie, The National Archives  Kew Garden de la Londra[1] mi-a atras atenția următorul titlu: ”Razie asupra creștinilor la Rădăuți – Nordul României; nici o permisiune  pentru creștini să cumpere o biserică nouă sau să reconstruiască una veche pe cheltuiala lor”, extras din Revista EWNS, aparținând Agenției Internaționale  Creștine de Știri, din data de 1 iulie 1979. Articolul menționat este o mărturie a constrângerilor și presiunilor exercitate de către autoritățile vremii împotriva creștinilor aparținând cultului penticostal.

Înregistrată în anul 1950,  sub numărul 681, biserica penticostală din orașul Rădăuți avea conform documentului menționat 994 de membri dintr-un total de 1500 care participau la slujbă. În aceste condiții, începând cu anul 1969, credincioșii au încercat să obțină aprobarea pentru a repara clădirea lăcașului de închinare. „Pentru creștini eu nu voi acorda niciodată permisiunea de a cumpăra o biserică”, li s-a spus de către primarul Gheorghe Ciurcureanu [CUCIUREANU]. Împrejurările care au generat aceasta stare de fapt –neacordarea autorizației de construcție- nu i-au descurajat pe membrii bisericii care au hotărât să continue realizeze reparația și extinderea lăcașului de cult și fără aprobarea autorităților. Drept rezultat a urmat o descindere la ordinele directe ale primarului  fiind confiscate 1200 kg de tabla galvanizată, lemn. Chiar și cooperativa care le-a vândut materialul fost amendată cu suma de 30.000 de lei, autoritățile obligând pe cel care a autorizat vânzarea, un tată de 4 copii să plătească el însuși  amenda pentru implicarea sa. Au fost amendați de asemenea conducătorul bisericii, Apostol Ozarchevici și casierul Titus Lupașcu dar și biserica cu încă 30.000 de lei, iar alți 8000 de lei au fost confiscați din fondurile bisericii.

Cazul a ajuns și în instanță, iar atunci când avocatul apărării s-a ridicat, judecătorul l-a întrebat: ”dumneavoastră tovarășe îi apărați pe creștini? știți că nu sunt permiși? ar trebui să mergeți la căpitanul politiei secrete[securității] Mihalcea și să discutați cazul”[2]. Atunci procesul a continuat fără avocat iar bisericii i s-a ordonat să plătească amenzile fără termen de apel.

Secretarul de partid local a refuzat să-i vadă pe membrii bisericii privind acest caz; iar secretarul bisericii Penticostale local, Grosu Constantin și președintele cultului penticostal, Bochian Pavel din București au spus că nu au putut să facă nimic, fiindcă ei nu au vrut să fie implicați în problemele statului. La toate aceste opreliști membrii bisericii penticostale ”Maranata”, au găsit un mijloc foarte înțelept de a rezolva problema; renovarea și consolidarea din interior a clădirii.

Cele prezentate mai sus au o semnificație deosebita, atât prin situația expusă, dar și prin faptul că orașul unde m-am născut, oamenii care îmi erau vecini sunt menționați in arhivele de la Londra.

Înțelegem astfel că încrederea creștinilor din România nu s-a diminuat nici când variate măsuri de represiune ale regimului s-au aplicat împotriva lor cătând să-L slujească pe Dumnezeu chiar și în împrejurări potrivnice.

[1] F.C.O. 28/3841 (1979).

[2] Ibidem.

Radu IROFTEI este doctor în istorie al Universității București.

sursa: https://istorieevanghelica.ro/2011/10/23/razie-asupra-bisericii-pen...

Vizualizări: 60

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

practic nu aveam de gand sa mai intru pe acest site, si bine faceam daca nu intram nici acum , mai ales ca vad un subiect deschis ca un atac la persoana mea si vad si bucuria unuia dintre administratorii siteului , actiuni dezgustatoare, dar inteleg bucuria administratorului care a fost crescut in ura fata de Cultul Penticostal, si care ca multi altii fosti penticostali dizidenti s-au strecurat pe furis in Cultul Penticostal , acesti fost dizidenti incercand o rescriere a istorie penticostale din Romania , dandu-se drept opresati ai regimului comunist , al pastorilor supusi securitatii comuniste 

- dar era preferabil daca ideea ar fi fost initiata in formula sa discutam despre "crestinismul din perioada 1945-1990", si aparte un alt subiect "crestinismul de dupa Decembrie '89 ",

- mentionez ca niciunul nu stie practic cine sunt , si astfel nu ai habar pe cine faci "tovarasul Sandu" , fapt care e si mai mizerabil, dar caracteristic celor condusi de "duhul de batjocura" , asa ca te inteleg

practic desi am un articol mai updatat in alta parte , am si aici doua articole despre miscarea penticostala (denumire gresita preluata de un cult crestin), de vazut  AICI , si AICI ,

trecand peste ideea atacului la persoana , ceva obisnuit pentru unii , arat despre perioada comunismului urmatoarele ( scriu ca unul care a fost in interiorul unui cult neoptrotestant inainte de '89 si nu ca unul invatat de nemultumitii de la marginea vreunui cult, sau vreunui fost dizident) :

Baptistii au fost recunoscuti ca cult inainte de 1945, de venirea comunismului , dar penticostalii nu au fost recunoscuti, ce inainte de 1945, erau vanati de preotii ortodocsi care erau insotiti de jandarmi, erau vanati de baptistii nemultumiti de desprinderea din randul lor a unor enoriasi si aderarea lor la penticostali

- in inchisorile sigurantei de dinainte de '45 se aflau pentru credinta lor ,atat comunistii cat si penticostalii , fapt care nu a fost uitat de comunistii din inchisori,

- cu tenta "penticostala" au fost si mai sunt mai multe grupari, dar dupa 1945 doi tineri au fost imputernici sa obtina autorizatia de functionare ca grupare crestina aparte de celelalte confesiuni, e vorba de Trandafir Sandru si Iulian Florea, dar nu au reusit , si acestia au apelat la Traian Bradin , care desi in mod gresit este intitulat precursorul penticostalilor din Romania , Bradin renuntand in 1929 la gruparea penticostala , dar in fata ofertei de a deveni presedintele unui cult revine la cerea penticostalilor , si reuseste sa obtina autorizarea dupa ce a scris o circulara compusa din 425 de cuvinte din care 22 erau citate din Lenin

- in perioada monarhiei din Romania , penticostalii din Moldova erau considerati spioni ai sovieticilor, acuza care a si continuat mai ales in regimul lui Ceausescu, cand acesta a inceput o desprindere fata de Moscova, perioada in care Ceausescu ca sa arate occidentalilor a permis functionarea bisericilor, si oricine este sincer poate vedea ce cladiri s-au construit in perioada comunista , fie baptiste, fie penticostale ,

- comunistii "jucau la doua capete" , pe deoparte permiteau constructiile de lacasuri de cult, pe de alta parte se faceau ca nu permit , incercand sa nu supere Vestul si Estul,

astfel desi sub asa zisa epoca ateista , poporul era crestin , si s-au construit Biserici, si, batiste si penticostale, doar ca bisericile locale trebuiau sa contribuie pe langa cheltuielile de constructie si cu plata unor amenzi , care sa imbuneze Estul,  cam asa sta si treaba cu cele postate despre biserica locala din Radauti,

astfel in Bucuresti se ridica biserica din strada M. Sebastian, in Oradea dupa ce Baptistii isi maresc spatiul pe Simion Barnutiu, si Penticostalii in anii 1980 construiesc o cladire impresionanta ca marime ,apoi in Cluj pe str, Carpati, si cam peste tot in localitatile mari, se deschide si institutul penticostal din Bucuresti, totul pe un parcurs de timp scurt , fata de alte culte

- totusi la gruparea penticostala care a obtinut autorizatia, nu au aderat toate gruparile ca de ex. "tremuricii" , apoi in paralel cu biserica oficiala , credinciosii se mai adunau si separat , in special in timpul saptamanii, iar unde se adunau stiau toti de pe strazile din jur, ca in ziua cutare la ora cutare se strang , iar in apartamentele de bloc era si mai greu de ascuns , chiar daca se intra si iesea pa rand cate unul maxim doi,  au existat si adunari duminicale ilegale, dar cunoscute de toti, si tolerate de autoritati

- "prigoanele", veneau in urma sesizarilor , facute de "frati" , la securitate , din cauza nemultumirilor ca nu li se dadea loc la amvon ,sau ca au fost mustrati, iar securitatea trebuia sa faca ceva pentru a raspunde sesizarilor

- un alt aspect care nu trebuie neglijat este "razboiul rece" , in care propaganda occidentala dezinforma populatia, ca de exemplu ca lui Nadia Comaneci ii fusesera taiate degetele, si multe alte grozavii transmise prin radio , cu scopul de a intarata poporul impotriva autoritatilor comuniste , la fel se faceau false afirmatii la radio despre "prigonirea" liderilor bisericii, a impiedicarii constructiilor , unele avand ca fundament mijloacele de a se cere bani din occident , ca si anuntarea amendariilor , anunturile la ridio occidental era in fapt fapt facut special ca sovieticii sa auda si sa aprecieze "masurile" comuniste impotriva bisericilor neoprotestante , Moscova acuzand ca fiind spionii occidentali, motiv pentru care desi se stia cine reclamase in occident , nu se luau masuri 

- practic nu s-au luat masuri cand langa Casa de Cultura din Oradea , tinerii penticostali si baptisti reuniti s-au strans in anii comunismului si au cantat cantari crestine spus poezii, si militia doar urmarea si asculta si nu s-a luat nici o masura impotriva , un fapt concret

- Ar fi multe de discutat despre acele vremuri , dar tinand cont de modul in care a fost adus subiectul , care practic nu este nici un subiect, ce , nu stiu cum sa calific articolul , si de cine i-a placut articolul, nu merita sa-mi pierd timpul, nefiind persoane serioase, ce doar unii crescuti in ura , si astfel greu sa inteleaga adevarul (afirm asta desi pot fi acuzat de atac la persoana , dar cum stiu ca am scris adevarul, efectiv nu-mi pasa )

- in final zic : TREZITI-VA DIN URA SI FALSA DRAGOSTE, voi incerca sa nu va mai deranjez, desi va fi greu dupa un deceniu , sa nu va incurc , astfel , BUCURATI-VA !

Răspunsul lui sandu cu 7 minute în urmă

practic nu aveam de gand sa mai intru pe acest site, si bine faceam daca nu intram nici acum , 

Tovareșe Sandu, (cu regret nu pot folosi alt apelativ),

nu-mi faceți nici un favor dacă accesați sau nu creștin3D, eu sunt doar un simplu utilizator și nu pot cere nimănui să rămână, să intre sau să plece dintr-un loc public ... decizia vă aparține.

Răspunsul lui sandu cu 7 minute în urmă

mai ales ca vad un subiect deschis ca un atac la persoana mea

Acest topic va fost dedicat nu ca atac la persoană dumneavoastră ci ca argument pentru vorbe dumneavoastră.

Așa cum a-ți afirmat:

„- menționez ca niciunul nu știe practic cine sunt ,”

scrierea mea nu poate fi un atac la persoană, s-au mă rog la o persoană cu identitate proprie. Postarea este dedicata „utilizatorului sandu” care face o campanie pro-comunistă lăudând acțiunile partidului și „dragostea” lor acerbă pentru creștini. V-aș fi înțeles dacă ați fi spus că în perioada comunistă învățământul era mai de calitate, aș fi înțeles dacă ați fi lăudat partidul pentru cum protejau nașterile și copii , aș fi înțeles ! Nu înțeleg , Nu vreau, Nu pot , să înțeleg , să tolerez, să admit cuvinte și scrieri ca ale dumneavoastră de promovare comunistă și PSD-istă să îi scoți sfinți și nevinovați pe torționarii bisericii Lui Hristos. Sânge Lor strigă încă din celulele securității ! apărându-i pe ucigașii lor Acest Sânge e și pe mâinile dumneavoastră tovarășe !

Adevărat nu știu cum vă cheamă, (am mai scris) , nu știu cum arătați, nici măcar nu știu ce confesiune sunteți, habar nu am (și nu mă interesează) dar v-am apreciat destul de bine vârsta și încredințările. Însuși faptul că sunteți un anonim cu un urs panda gata de luptă la avatar, care face parte dintr-o țară numită Partium și care a participat la 10050 discuții pe C3D vă arată adevărata față. Vă este frică (rușine NU) să etalați identitatea , stați ascuns sub fraze de genul NICIUNUL nu-mi cunoaște identitatea, (cu citirea printre rânduri ai grijă că pot fi în spatele tău) așa cum odată sugerau anumiți „frați” de la Secu ! Ascundeți-vă căci oamenii nu iartă ! vestea bună e că Domnul DA. și El vă vede și sub anonimat.

Mi-e nu îmi e frică tov.Sandu , dacă mi-ar fi frică de oameni nu mi-ar mai păsa de Dumnezeu. Eu sunt (așa cum știe toată lumea) Florin Bîrsan din Suceava, generația lui 1971, de la biserica penticostală Filadelfia păstorită de fr.păstor Ionică Bădeliță. NU îmi e rușine și nici frică să spun. Vorbesc tare și cu respect de cei care au murit și au fost chinuiți de comuniști chiar dacă atunci nu-l cunoșteam pe Domnul !

Bunul partid .... offf..... parcă revăd și azi cum la inițiativa bunilor comuniști  directoarea scolii generale nr.1 din Suceava vine la o clasă de elevi de clasa  a 6 a din care făceam și eu parte să le spună cum tatăl colegei lor Ligia (fetița unei familii baptiste) a fost un trădător de patrie și partid și s-a sinucis în pușcărie, familia nu i-a primit niciodată cadavrul iar marea lui trădare a fost de a distribui biblii aduse din occident. A murit fără să-și trădeze complicii torturat de „ binefăcătorii penticostalilor” care săracii doar obligați spuneau că au ceva cu creștinismul altfel ... erau niște iubitori de creștini nemaivăzuți. 

Astazi citeam mărturia unui frate (unul mărunt fără grade) de tratamentul preferențial și „iubitor” al cadrelor militare pe vremea milităriei sale ( o voi posta integral la mărturii)

Mă opresc aici .... că altfel .... nu ar ajunge paginile internetului cu cei care astăzi unul ca dumneavoastră spune că au fost iubiți de comuniști 

PS. nu am fost învățat de nici un nemulțumit:

si nu ca unul invatat de nemultumitii de la marginea vreunui cult, sau vreunui fost dizident

și nici dezident nu am fost vreodată ! cât despre plângerile la adresa administrației sunt curios dacă la acestă dată (când a-ți fost premiat cu cuvinte elogioase și sfeșnicul evreiesc) frații știau și de încredințările dumneavostră roșii ?

La 2:12pm on Decembrie 29, 2012, Crestin 3D i-a dăruit utilizatorului sandu un cadou...

Multumesc frumos pentru tot cea ce faci aici pe Crestin 3D spre Slava Domnului nostru Isus Cristos. Multumim pentru invataturile tale pe partea teologica. Ai mai multa valoare decat crezi...
Cu siguranță partidul e mândru de dumneavoastră ! .....

Mission Holy Doctor

Parteneri

Rezultate google

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

© 2017   Created by Emil Georgescu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor