Fiecare grupare religioasa , fie ca este un cult, o organizatie, asociatie , indepent , etc, are o "marturisire de credinta", un "crez", se pot regasi si pe siteurile oficiale ale gruparilor religioase , dar si pe siteurile bisericilor locale , rar se poate gasi vreuna care sa adopte integral "declaratia/marturisirea de credinta" de la conducere , inclusiv institutele teologice isi au propriul "crez" , nu preiau "marturisirea de credinta" integral de la cultul care ii patroneaza

stiu ca in general cand un credincios face o cerere de aderare la o biserica locala , conducerea ii prezinta crezul , conduita lor , si doar daca este de acord, este si acceptat ca membru , fiind similar ca la orice "grup de societate", doar ca desi la inceput de credinta, oamenii accepta cam orice , pe parcurs , odata cu cresterea spirituala, fiecare isi formeaza o incredintare , care rar se potriveste identic cu "marturisirea de credinta oficiala" , nici chiar la acei care doar se lasa indoctrinati de lideri sub pretextul ascultarii de "apostolul credintei" gruparii 

- deoarece am observat ca multe din punctele "marturisirii de credinta" a fiecarei biserici , sunt prea putin cunoscute , sau, chiar sunt necunoscute , sau nu sunt crezute exact cum scrie in ele , iar unii nici nu obosesc sa-si faca o evaluare a ce crede pe un anumit aspect al "crezului" , prin acest topic as dori sa va incurajez , ca fiecare sa-si formeze o optiune , o incredintare , si sa-si declare o proprie "marturisire de credinta" , acesta fiind motivul pentru care am scris in titlul topicului : "Eu cred ...." , prin aceasta marturisire a credintei fiecare o face inaintea Divinitatii si inaintea lumii ,

---------------

1. Biblia , AICI ,

2. Dumnezeu , AICI ,

3. Isus Hristos , AICI , AICI ,

4, Duhul Sfant,

5."Trinitatea"

6. Biserica.

Vizualizări: 122

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

incredintare = convingere, a fi sigur de adevarul unei idei,

banucu diana a spus :

Eu cred ca ar trebui definit ce este o incredintare. 

deoarece in Biblie se regasesc toate notiunile de baza ale crestinismului , adica , care creeaza convingerile, punctele de vedere a crestinismului , primul punct al crezului (maturisirii de credinta) meu , este BIBLIA

1.BIBLIA ,

- Eu cred ca Biblia este o colectie de carti , din care 66 de carti au fost canonizate , dar pe langa ele mai sunt si carti care nu au fost canonizate , fiind deuterocanonice, sau apocrife ,scrise in cam doua milenii , de mai mult de 40 de autori , unele cu continut istoric , altele profetic, altele cu continut didactic si altele cu continut poetic

- pe langa cartile canonizate si cele deuterocanonice mai exista si alte carti cu subiecte similare , dar care sunt considerate nesigure , de altfel si lista celor 27 de carti au fost acceptate abia la sfarsitul secolului IV inceputul secolului V , iar peste un mileniu , unii ca Martin Luther , au contestat unele carti canonice ca Epistola lui Iacov , pe care in mod simbolic a rupt-o si aruncat-o in Fluviul Rin

- personal consider necesar a se studia si cartile deuterocanonice , chiar daca nu trebuiesc folosite ca baza de plecare spre vreo convingere /incredintare/doctrina , - eu , fiind cu origini evanghelice , stiu ca neoprotestantii se feresc de versiunile bisericilor "traditionale" (ortodoxa si catolica),si cum acest site e frecventat in majoritate doar de evanghelici, putini fiind de la bisericile traditionale,  am deschis si categoria , Forum de Discuţii - Crestin 3D , in care efectiv am copiat cartile deuterocanonice ca si evanghelicii sa le vada si poate starnind curiozitatea sa le si citeasca , dar nu a avut efectul dorit

- desi prin preluari a unor afirmatii din Biblie, ea mai este considerata ca fiind "Cuvantul lui Dumnezeu, " , si "Sfanta Scriptura", sau la plural :"Sfintele Scripturi" , personal consider ca aceste titluri sunt gresit atribuite Bibliei  , deoarece , cartile au fost scrise spre a se aduce aminte despre ce au auzit, vazut, experimentat, autorii , nu au redactat doar ce a spus Dumnezeu , ca sa fie considerate aceste carti ca fiind "Cuvantul lui Dumnezeu" , ce autorii au scris si ce au spus oamenii, si chiar si Satan , si mincinosii, si paganii , astfel aceste pasaje sigur nu pot fi considerate "Cuvantul lui Dumnezeu", cat despre ideea cu "Sfintele Scripturi" (versiunea la plural fiind mai corecta ele fiind mai multe) , la fel , nu e o atribuire prea corecta , nu tot ce scrie in aceste carti poate fi considerat ca fiind "sfant", sunt foarte multe detalii despre fapte pacatoase , motiv pentru care EU CRED CA BIBLIA ESTE DOAR O CALECTIE DE CARTI CARE AMINTESC RELATIA LUI DUMNEZEU CU OMENIREA DE LA CREATIE SI PANA LA FINALUL VIETII PRIMILOR APOSTOLI ,

- Mai multe despre ce cred eu despre Biblie se poate vedea in articolul :  ,  Biblia - Crestin 3D    , desi ar trebui sa mai actualizez acel articol, intre timp pentru o mai buna intelegere am scris in alta parte un pic diferit

Și-ai închis discuția...Eu așteptam s-o deschizi. Credeam că spui ceva ,cu ce nu ești de acord cu ,crezul Bisericii, cultului,doctrinei din care faci parte. Așa .toate cultele au versete Biblice în crezul lor dar toate sunt diferite. Toate au versete la bază dar și le interpretează ca să-și îndreptățească crezul lor...Dar dacă ai răspuns atât de evaziv...înseamnă că nu vrei să-ți spui punctul de vedere .

2. Dumnezeu .

Eu cred ca exista un singur Dumnezeu, cunoscut in Noul Testament ca "Dumnezeu Tatal"  , (Romani 1:7,1Corinteni 1:3 , 8:6, 15:24, 2Corinteni 1:2-3, 11:31, Galateni 1:1,3, 4, Efeseni 1:2-3, 17, 5:20, 6:23, Filipeni 1:2, 2:11.Coloseni 1:2-3, 3:17, 1Tesaloniceni 1:1,3 , 3:11, 13 , 2Tesaloniceni 1:2, 2:16, 1Timotei 1:2, 2Timotei 1:2, Tit 1:4, Filipeni 1:3, Iacov 1:27, 1Petru 1:2-3, 17, 2Ioan 3, Iuda 1, Apocalipsa 1:6, )

- Dumnezeu NU este Isus Hristos , ce este "Dumnezeul Domnului nostru Isus Hristos" (Efeseni 1:17, 1Tesaloniceni 5:23, ) formula pe care ar trebui sa o folosim cum se foloseste si "Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov" - este "Tatal Domnului nostru Isus Hristos" ( Romani 15:6, 2Corinteni 11:31, Efeseni 1:3, Coloseni 1:3, 1Petru 1:3, Ioan 1:18, 8:54, 13:3, 20:17, )

- Dumnezeu NU este Duhul Sfant , care a fost trimis pe pamant

- mai multe despre ce cred eu cu privire la Dumnezeu citeste o parte AICI ,

Domnul Isus Cristos avea doua naturi. El ca om(trup) era Fiul lui Dumnezeu. Dar ca Duh era Insusi Dumnezeu ! Ca sa zici ca Domnul Isus Cristos era doar Fiul lui Dumnezeu este putin. Domnul Isus Cristos este Dumnezeu care s-a facut trup ! Dumnezeu a devenit om(trup) ca sa poata sa moara pentru noi. El nu putea sa moara ca Duh !

sandu a spus :

2. Dumnezeu .

Eu cred ca exista un singur Dumnezeu, cunoscut in Noul Testament ca "Dumnezeu Tatal"  , (Romani 1:7,1Corinteni 1:3 , 8:6, 15:24, 2Corinteni 1:2-3, 11:31, Galateni 1:1,3, 4, Efeseni 1:2-3, 17, 5:20, 6:23, Filipeni 1:2, 2:11.Coloseni 1:2-3, 3:17, 1Tesaloniceni 1:1,3 , 3:11, 13 , 2Tesaloniceni 1:2, 2:16, 1Timotei 1:2, 2Timotei 1:2, Tit 1:4, Filipeni 1:3, Iacov 1:27, 1Petru 1:2-3, 17, 2Ioan 3, Iuda 1, Apocalipsa 1:6, )

- Dumnezeu NU este Isus Hristos , ce este "Dumnezeul Domnului nostru Isus Hristos" (Efeseni 1:17, 1Tesaloniceni 5:23, ) formula pe care ar trebui sa o folosim cum se foloseste si "Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov" - este "Tatal Domnului nostru Isus Hristos" ( Romani 15:6, 2Corinteni 11:31, Efeseni 1:3, Coloseni 1:3, 1Petru 1:3, Ioan 1:18, 8:54, 13:3, 20:17, )

- Dumnezeu NU este Duhul Sfant , care a fost trimis pe pamant

- mai multe despre ce cred eu cu privire la Dumnezeu citeste o parte AICI ,

3.Isus Hristos , (partea intaia)

(desi initial am postat AICI , textele care amintesc de Isus , cu scopul de a ajuta ca prin citirea lor fiecare sa poata trage niste concluzii , si astfel acolo nu am tras eu concluzia , am mai dat citate , aici, aici , aici , )

Eu cred ca Isus Hristos NU este un Nume, ce este o clarificare despre cine e vorba , respectiv , e un nume obisnuit omenesc, un nume pe care l-au avut multi evrei chiar si intre stramosii lui Isus, cum se vede si in "arborele genealogic" a lui Isus Hristos, mai corect este "Isus , fiul lui Iosif, barbatul Mariei."  (Luca 3:23, Matei 1:16) , la acest nume i s-a adaugat de catre oameni, si rolul avut , de "Hristos (din greaca) = Unsul lui Dumnezeu, = Mesia (in ebraica)" , deci, Isus Hristos este un nume(Isus) si un titlu (Hristos) , sigur El a fost cunoscut ca fiind "Isus din Nazaret" , (Matei 26:71, Marcu 1:9, chiar si dracii il recunosc ca fiind "Isus din Nazaret" - Marcu 1:24, Luca 4:34, , Marcu 14:67, "tinerelul aflat in mormant cand femeile au mers in vizita arata ca stia ca ele stiau ca este "Isus din Nazaret" Marcu 16:6, Luca 18:37, 24:19, Ioan 1:45, Ioan 18:5, 7, Pilat a scris  deasupra crucii, "Isus din Nazaret", Petru vindeca in Numele lui Isus Hristos din Nazaret" - Fapte 3:6, Fapte 4:10, Fapte 6:14, 10:38, Pavel marturisea ca lui i s-a prezentat : "Eu sunt Isus din Nazaret" Fapte 22:8-9, Fapte 26:9,

- Isus Hristos NU ESTE Dumnezeu (Tatal) , ce El il recunoaste pe Dumnezeu ca fiind Tatal Lui, Matei 7:21, Matei 10:32-33, Matei 11:27, Matei 12:50, Matei 15:13, Matei 16:17, Matei 18:10, 19, 35, 20:23, 25:34, 26:29, 53, Luca 2:49, 10:22, 22:29, 24:49, Ioan 2:16, 5:17, 5:43, 6:32,40,65, 8:19, 8:28,38,54, 10:18,25. 29,32,37, 14:2,7,13,20,21,23,24,26, 15:1,8,10,15,16,15:23,24, 16:15,23,26,20:17, - El asculta de Dumnezeu ,  ,El se roaga lui Dumnezeu , (Apoi a mers putin mai inainte, a cazut cu fata la pamant si S-a rugat, zicand: "Tata, daca este cu putinta, departeaza de la Mine paharul acesta! Totusi nu cum voiesc Eu, ci cum voiesti Tu.", S-a departat a doua oara si S-a rugat, zicand: "Tata, daca nu se poate sa se indeparteze de Mine paharul acesta, fara sa-l beau, faca-se voia Ta!"  ,Matei 26, 39,42 , Ioan 4:34 Isus le-a zis: "Mancarea Mea este sa fac voia Celui ce M-a trimis si sa implinesc lucrarea Lui. , Ioan 5:30 Eu nu pot face nimic de la Mine insumi: judec dupa cum aud; si judecata Mea este dreapta, pentru ca nu caut sa fac voia Mea, ci voia Tatalui, care M-a trimis. Ioan 5:36 Dar Eu am o marturie mai mare decat a lui Ioan; caci lucrarile pe care Mi le-a dat Tatal sa le savarsesc, tocmai lucrarile acestea pe care le fac Eu, marturisesc despre Mine ca Tatal M-a trimis. Ioan 6:38 caci M-am coborat din cer ca sa fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis, .Ioan 8:28-29 Isus deci le-a zis: "Cand veti inalta pe Fiul omului, atunci veti cunoaste ca Eu sunt si ca nu fac nimic de la Mine insumi, ci vorbesc dupa cum M-a invatat Tatal Meu.Cel ce M-a trimis este cu Mine; Tatal nu M-a lasat singur, pentru ca totdeauna fac ce-I este placut."  Ioan 14:31 pentru ca sa cunoasca lumea ca Eu iubesc pe Tatal si ca fac asa cum Mi-a poruncit Tatal., Ioan 15:10 Daca paziti poruncile Mele, veti ramane in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui.

Filipeni 2:6-11 "El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu, ci S-a dezbracat pe Sine insusi si a luat un chip de rob, facandu-Se asemenea oamenilor. La infatisare a fost gasit ca un om, S-a smerit si S-a facut ascultator pana la moarte, si inca moarte de cruce. De aceea si Dumnezeu L-a inaltat nespus de mult si I-a dat Numele care este mai presus de orice nume; pentru ca, in Numele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de sub pamant, si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul. " ,  Evrei 5:8 "macar ca era Fiu, a invatat sa asculte prin lucrurile pe care le-a suferit" , Evrei 10:7-9 "Atunci am zis: "Iata-Ma (in sulul cartii este scris despre Mine), vin sa fac voia Ta, Dumnezeule!" Dupa ce a zis intai: "Tu n-ai voit si n-ai primit nici jertfe, nici prinosuri, nici arderi de tot, nici jertfe pentru pacat" (lucruri aduse toate dupa Lege),apoi zice: "Iata-Ma, vin sa fac voia Ta, Dumnezeule." El desfiinteaza astfel pe cele dintai, ca sa puna in loc pe a doua. ")

- Isus Hristos NU ESTE Duhul Sfant , care a fost trimis pe pamant de catre Dumnezeu la cererea lui Isus Hristos , (Ioan 14:16-17 Si Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt Mangaietor, care sa ramana cu voi in veac; si anume Duhul adevarului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru ca nu-L vede si nu-L cunoaste; dar voi Il cunoasteti, caci ramane cu voi si va fi in voi. "

(urmeaza partea a doua )

Răspunde la discuţie

Trafic

Din 27-07-2018 ora: 10:51

Flag Counter

Muzică

Paused...
  • 1.
    Îngerul
  • 2.
    Magazinul meu de vise
  • 3.