Sunt membru al acestei biserici de zeci de ani și pentru mine biserica baptistă Mt. Carmel este lucrul cel mai apropiat de cer. Predic în multe biserici, dar trebuie să spun că nici un alt grup de oameni nu-mi dă atâta entuziasm ca mica adunare a bisericii mele. Cei din biserica mea întotdeauna mă ajută să știu în ce stare sunt. Fie că sunt bun sau rău, ei mă fac să înțeleg ce sunt ei față de mesajul meu. Odată când predicam, simțeam că nu se întâmplă nimic. Nu se vedea deloc dinamismul lui Dumnezeu. Mă luptam, așa cum îi vedeți pe mulți pastori luptând, și se părea că nu ajung nicăieri. Ajunsesem cam pe la trei sferturi din predica mea când o femeie din ultimele rânduri a strigat: ,,Ajută-L, Iisuse! Ajută-L! A fost singura dovadă de care am avut nevoie pentru a-mi da seama că lucrurile nu merg prea bine.Pe de altă parte, când predicatorul e în formă în biserica mea, cei din biserică îl fac să înțeleagă lucrul acesta. Diaconii stau chiar la picioarele amvonului şi ori de câte ori predicatorul spune ceva deosebit de bun, aceștia îl încurajează spunând: ,,Predică frate, predică! Și vreau să vă spun că atunci când sunt eu încurajat așa, lucrul acesta mă face să vreau să predic.Femeile din biserica mea au un mod deosebit de-a răspunde atunci când predicatorul. e ,,în formă. De obicei ridică mâna și fluturând-o spun: ,,Bine. Bine. Ori de câte ori mi se adresează astfel de cuvinte hormonii mei clocotesc.Dar asta nu e tot. Când îmi merge predica foarte bine, cei din biserica mea mă încurajează spunându-mi: ,,Continuă frate! Continuă! Și iarăși continuă! Auditoriul de culoare albă mai degrabă se uită la ceas și murmură: ,,Oprește-te! Oprește-te!

Într-o Vinere Mare eram șapte la amvon și fiecare dintre noi încerca să-l depășească pe celălalt. Când a fost rândul meu să predic, am luat viteză mare și trebuie să vă spun că am fost bun. Cu cât predicam mai mult cu atât oamenii se aprindeau mai tare și cu cât mai mult se aprindeau cu atât eram mai bun. Eram din ce în ce mai bun. Am fost atâta de bun încât parcă doream să iau notițe după propria-mi predică! La sfârșitul mesajului, biserica a răsuflat ușurată. Eram absolut emoționat să aud: ,,Aleluia și strigătele de bucurie care se auzeau în toată • biserica. M-am așezat lângă pastorul meu și el s-a uitat la mine cu un zâmbet. S-a aplecat spre mine și atingându-mi genunchiul cu mâna, mi-a spus: ,,Ai fost bun, băiete! (Trebuie să recunosc că nu mi-a plăcut de loc când mi-a spus ,,băiete.) M-am întors spre el și l-am întrebat, ,,Pastore crezi că poți să menții standardul? Bătrânul mi-a zâmbit și mi-a spus, ,,Fiule, stai liniștit pentru că bătrânul acesta te va depăși! Nu credeam că cineva putea fi mai bun ca mine în ziua aceea. Fusesem atât de bun... dar bătrânul s-a ridicat și trebuie să recunosc, m-a depășit. Uimitor a fost faptul că a făcut-o folosind o propoziție. O oră și jumătate a predicat doar despre o propoziție scurtă. Propoziția era: ,,E Vineri, dar vine Dumineca! Poate că nu vă mișcă de loc propoziția, dar dacă l-ați fi auzit pe el... A început predica destul de calm »E vineri și Isus al meu e mort pe cruce. Dar aceasta a fost Vineri și vine Dumineca! Unul din diaconi a strigat, ,,Predică frate! Predică! Doar de atâta încurajare a avut nevoie. A început mai cu putere să-și continue predica. Era Vineri și Maria plângea. Ucenicii fugeau care încotro ca oile fără păstor, dar aceasta era Vineri și venea Dumineca. Cei din biserică începuseră să priceapă mesajul. Femeile ridicau mâinile strigând: ,,Bine! Bine! Unii dintre bărbați strigau: Continuă! Continuă! Predicatorul a continuat. A crescut volumul și mai mult și a strigat: ,,Era Vineri. Cei cinici priveau lumea spunând: cum au fost lucrurile, așa rămân. Nu poți schimba nimic în lumea asta, nu poți schimba nimic. Dar acei cinici nu știau că era doar Vineri. Urma să vină Dumineca!,,Era Vineri! și Vinerea, acele forțe care îl apasă pe cel sărac și îl fac să sufere erau la putere. Dar era doar Vineri! Dumineca urma să vină! Era Vineri și Vinerea Pilat credea că-și poate spăla mâinile. Fariseii se proțăpeau, răzând și dându-i coate. Credeau că iar sunt la putere, dar nu știau că e doar Vineri! Venea Dumineca! A continuat să folosească această propoziție încă o jumătate de oră, apoi o oră, apoi o oră și un sfert, apoi o oră și jumătate. Mereu și mereu repeta: ,,E Vineri, dar vine Dumineca! E Vineri, dar vine Dumineca! E Vineri, dar vine Dumineca! Când a ajuns la sfârșitul mesajului a fost epuizat Eu și toți ceilalți eram atât de epuizați încât nu cred că vreunul dintre noi am mai fi putut rezista. La sfârșitul mesajului său a strigat cât a putut de tare: ,,E VINERI și noi toți cei cinci sute din biserică, am strigat într-un glas: ,,DAR VINE DUMINECA! Nu uitați lucrul acesta. Nu uitați că vine Dumineca. Studiază Cuvântul, roagă-te, formează-ți un grup de părtășie, zidește biserica, fă din biserică un instrument care să schimbe lumea. Și deși adesea totul pare atât de negru și mohorât, avem vestea cea bună și vestea cea bună este: Deși lumea e întunecată și mohorâtă și demonică, noi o vom provoca, noi îi vom rezista, noi o vom transforma prin harul lui Dumnezeu și vom fi aici pentru a spune VESTEA BUNĂ. Și Vestea Bună este aceasta: E Vineri dar vine Dumineca!

Sursa: Tu poți face diferența de Anthony Campolo

Vizualizări: 70

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

eu as zice : " A fost o Vineri , dar a fost si o Duminica , iar alta Vineri  si alta Duminica de acel gen nu mai vine , ce ele au ramas vesnice , trebuie doar sa ne regasim in ziua care este vesnica "

Trebuie sa fie o ptegatire zilnica ptr ziua cand mergi la.biserica 

Răspunde la discuţie

Trafic

Din 27-07-2018 ora: 10:51

Flag Counter

Muzică

Paused...
  • 1.
    Îngerul
  • 2.
    Magazinul meu de vise
  • 3.