"" Daca se increde in rau, se insala, caci raul ii va fi rasplata. (Iov.15:31) ""

”O sa te bata Dumnezeu!”, spun la suparare unii oameni. Aceasta amenintare se bazeaza nu numai pe cartile sfinte ci si pe experienta de viata a fiecaruia.

Oamenii au observat ca celor care fac rele, li se intampla lucruri rele.

Oare exista o pedeapsa a lui Dumnezeu pe pamant? Cum ii pedepseste El pe cei rai?
Se razbuna Dumnezeu sau doar face dreptate?

Putem noi sa ii cerem sa pedepseasca pe cineva?

Cine ar trebui sa faca dreptate pe pamant, Dumnezeu sau oamenii?

Vizualizări: 243

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

doar , ma intreb : urmatoarele actiuni pot fi considerate ca "Domnul a dat cu parul" ?

- alungarea lui Adam si Eva din Gradina Eden ?

- potopul ?

- arderea Sodomei si Gomorei ?

- urgiile peste egipteni inaintea eliberarii israelitilor din robie ?

- inecarea armatei egiptene la trecerea Marea Rosie ?

- actiunea lui Moise ca urmare a confectionarii "vitelului de aur",  - <El le-a zis: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeul lui Israel: "Fiecare din voi sa se incinga cu sabia; mergeti si strabateti tabara de la o poarta la alta, si fiecare sa omoare pe fratele, pe prietenul si pe ruda sa." > (Exod 32:27) ,  <Domnul a lovit cu urgie poporul, pentru ca facuse vitelul faurit de Aaron >(Exod 32:35) ?

- moartea fiilor lui Aaron : < Fiii lui Aaron, Nadab si Abihu, si-au luat fiecare cadelnita, au pus foc in ea si au pus tamaie pe foc; si au adus astfel inaintea Domnului foc strain, lucru pe care El nu li-l poruncise. Atunci a iesit un foc dinaintea Domnului, i-a mistuit si au murit inaintea Domnului.> ? (Levitic 10:1-2)  <Domnul a vorbit lui Moise, dupa moartea celor doi fii ai lui Aaron, morti cand s-au infatisat inaintea Domnului. > (Levitic 16:1) ?

- <Poporul a cartit in gura mare impotriva Domnului, zicand ca-i merge rau. Cand a auzit Domnul, S-a maniat, s-a aprins intre ei focul Domnului si a mistuit o parte din marginea taberei. > (Numeri 11:1) ?

- < Pe cand carnea era inca in dintii lor, fara sa fie mestecata, Domnul S-a aprins de manie impotriva poporului; si Domnul a lovit poporul cu o urgie foarte mare. > (Numeri 11:33) ?

- <Domnul S-a aprins de manie impotriva lor. Si a plecat. Norul s-a departat de pe Cort. Si iata ca Maria era plina de lepra, alba ca zapada. Aaron s-a intors spre Maria; si iata ca ea avea lepra.> (Numeri 12:9-10)

- ratacirea timp de 40 de ani prin pustie a israelitilor : <Domnul S-a aprins de manie impotriva lui Israel si i-a facut sa rataceasca in pustiu timp de patruzeci de ani, pana la stingerea intregului leat de oameni care facuse rau inaintea Domnului. > (Numeri 32:13) ?

- < Pamantul si-a deschis gura si i-a inghitit, pe ei si casele lor, impreuna cu toti oamenii lui Core si toate averile lor. > (Numeri 16:32) ?

- pierderea bataliei impotriva cetatii Ai din cauza pacatului lui Acan (Iosua 7) ? la fel si in cazul pierderii altor batalii ?

- ajungerea in robie (Domnul S-a aprins de manie impotriva lui Israel. El i-a dat in mainile unor pradatori care i-au pradat, i-a vandut in mainile vrajmasilor lor de jur imprejur si nu s-au mai putut impotrivi vrajmasilor lor. Judecatori 2:14) ?

- decesul lui Anania si Safira ( Fapte 5:1-10) ?

- decesul lui Irod : <Norodul a strigat: "Glas de Dumnezeu, nu de om!" Indata l-a lovit un inger al Domnului, pentru ca nu daduse slava lui Dumnezeu. Si a murit mancat de viermi. > ?

- etc

Dumnezeu nu se schimbă:
El urăşte păcatul, dar iubeşte pe păcătos.
Potopul, Sodoma şi Gomora...au avut loc datorită retragerii protecției Sale creatoare, care menţine toate lucrurile în ordinea lor, în care au fost făcute.
Odată cu ieşirea lui Israel din Egipt, poprului i s-a alăturat şi "ceata pestriţă" denumită de Moise aşa, pentru că era formată din diferiți oameni, din alte popoare, tot aşa duse în sclavia egipteană şi chiar dintre egipteni, care au fost tot timpul o influenţă distrugătoare pentru Israel.
Porunca Lui Dumnezeu de a omorâ pe toți aceştia, chiar şi dintre israeliţii, care au trăit minunile salvării lor,
nu a fost ceva lipsit de har.
Aceştia, dacă ar fi fost îngăduiţi să mai rămână în mijlocul poporului, i-ar fi stricat pe toţi, iar dacă cei care i-au omorât, ar fi refuzat să-i elimine, ei înşişi ar fi fost nimiciţi de popoarele idolatre pline de cruzime din împrejurul lor.
Dacă citiţi cu atenţie, zona unde se aflau cetăţile Sodoma şi Gomora, era plină de puţuri cu smoală, adică era o zonă plină de vulcani.
A fost de ajuns o singură scânteie din cer să vină acolo şi a ars tot ţinutul acela.
Sunt multe de spus...
Cunoaşterea Lui Dzmnezeu însă are un singur scop:
"Viaţa veşnică" IOAN 17, 3.
Dumnezeu a prevăzut căderea omului în păcat, dar a luat măsuri bine calculate de-al salva şi readuce înapoi la starea de copil al Său.

Pacea Domnului Isus Hristos .  Dumnezeu da aceasta porunca Poporului Israel , Sa nu te razbuni ,Acest duh al razbunari a fost Intotdeauna In structura omului pacatos.  Dar nu ar trebui sa se manifeste printre cei ce se numesc crestini .Ei ar trebui mai degraba sa fie iertatori si sa lase razbunarea pentru Dumnezeu .   Iata ca si Apostolul,Pavel aduce acest act al razbunari Inaintea unor crestini din Roma- Romani -Cap : 12 -Ver : 19 . Prea iubitilor ,nu va razbunati singuri ;ci lasati sa se razbune mania lui Dumnezeu ;caci este scris : Razbunarea este a Mea ;Eu voi rasplati ,zice Domnul .  Trebuie sa fim constienti ca razbunarea  este a Domnului . Domnul face dreptate !

Adevarat ca razbunarea lui Dumnezeu nu este ca a omului. Si cu privire la faptul ca avem voie sa ne rugam ca Dumnezeu sa pedepseasca pe cineva, nu m-am referit ca eu fac asta ci am spus ca Biblia spune asta. Uite ca in acest verset scrie sa nu ne razbunam singuri ci, lasam sa se razbune mania lui Dumnezeu: "Preaiubitilor, nu va razbunati singuri; ci lasati sa se razbune mania lui Dumnezeu; caci este scris: "Razbunarea este a Mea; Eu voi rasplati", zice Domnul. (Romani 12:19)" Si asta normal ca inseamna sa nu ne razbunam pe cineva ci sa-L rugam pe Dumnezeu sa il pedepseasca. Vezi ca nu scrie sa nu te razbuni ci scrie "sa nu te razbuni singur" ci sa lasi sa se razbune mania lui Dumnezeu? Ceea ce inseamna ca sa nu te razbuni pe cineva ci sa il rogi pe Dumnezeu sa il pedepseasca. Caci "sa nu te razbuni singur" nu inseamna sa nu te razbuni nicidecum ci inseamna sa nu o faci de unul sigur. Eu nu doresc rau nimanui, dar am spus ce scrie Biblia

Albulescu Ioan a spus :

Florin Gabor a spus: Sa ispitesti inseamna sa provoci la rau, iar sa te razbuni inseamna sa-ti versi mania. Si uite ca Dumnezeu se razbuna ...

Așa este. Există texte care arată că Dumnezeu se răzbună. Răzbunarea lui Dumnezeu însă nu este ca a oamenilor. El nu se răzbună pentru că se simte ofensat de om și apoi ajunge să-l urască, așa cum facem noi. Răzbunarea lui este un act de justețe, de dreptate, și este legată de efectul păcatelor noastre asupra lumii, asupra creației, nu asupra Lui. În acest context mi s-a părut că pasajul din Iacov redă cel mai fidel acest adevăr.

Florin Gabor a spus: Asta este adevarat ca trebuie sa ne rugam pentru vrajmasii nostrii. Dar uite ca daca vrem, ne putem ruga si ca Dumnezeu sa ii pedepseasca ...

Cu asta m-ai șocat. În primul rând versetele indicate de tine nu folosesc în acest sens. Apoi, dă-mi voie să te întreb: așa te-a învățat Duhul Sfânt când ai fost botezat de sus? Dacă cineva vrea să te omoare, datoria ta de creștin este să te lași ucis, știind bine că tu dacă mori ești și vei fi mântuit și că ucigașul tău are și el astfel o șansă la mântuire pe mai târziu. Tu crezi că dacă nu ai voie să-l ucizi, ai voie să te rogi să-l ucidă Dumnezeu?

PS Citeste Luca 9:55

In niciun caz nu a planuit Dumnezeu ca Adam si Eva sa pacatuiasca. Dumnezeu cunooaste ce vom fi daca vom asculta de El si ce ni se va intampla daca vom asculta de cel rau, dar nu este responsabil de faptul ca noi ascultam de El sau de cel rau. Nu de aceea pacatuieste omul ca este planuit de Dumnezeu ci pentru ca omul alege sa asculte de cel rau in loc sa asculte de Dumnezeu. Asta este adevarat ca pentru multi e foarte greu de stiut adica le este foarte greu sa inteleaga ca cum de Dumnezeu care este atotstiutor nu stie de cine va asculta omul in viitor (maine poimaine, etc.). Dar nu stie din cauza ca i-a dat la om libertatea de a alege. Si daca Dumnezeu ar sti de cine va asculta omul in viitor (maine, poimaine. etc.) nu ar mai fi libera alegere ci omul ar face cum stie Dumnezeu ca va fi pentru a se implini ce stie Dumnezeu

Dorin a spus :

E foarte greu de stiut. Din moment ce scrie ca Dumnezeu cunoaste viitorul omului, ca El a planuit totul dinainte. Asta inseamna ca tot El a stiut si ca Adam cu Eva vor pacatui.

Adevarat

Cimponer Marian{Admin crestin3d} a spus :

Pacea Domnului Isus Hristos .  Dumnezeu da aceasta porunca Poporului Israel , Sa nu te razbuni ,Acest duh al razbunari a fost Intotdeauna In structura omului pacatos.  Dar nu ar trebui sa se manifeste printre cei ce se numesc crestini .Ei ar trebui mai degraba sa fie iertatori si sa lase razbunarea pentru Dumnezeu .   Iata ca si Apostolul,Pavel aduce acest act al razbunari Inaintea unor crestini din Roma- Romani -Cap : 12 -Ver : 19 . Prea iubitilor ,nu va razbunati singuri ;ci lasati sa se razbune mania lui Dumnezeu ;caci este scris : Razbunarea este a Mea ;Eu voi rasplati ,zice Domnul .  Trebuie sa fim constienti ca razbunarea  este a Domnului . Domnul face dreptate !

Cand Dumnezeu stie ceva, nu se poate intampla altceva decat ce stie ce inseamna ca este in planul Sau adica neaparat trebuie sa se intample cum stie Dumnezeu

Dorin a spus :

Florine nu răstălmăci ce scriu am scris clar ca a știut nu că a planuit.

Florin Gabor a spus :

In niciun caz nu a planuit Dumnezeu ca Adam si Eva sa pacatuiasca. Dumnezeu cunooaste ce vom fi daca vom asculta de El si ce ni se va intampla daca vom asculta de cel rau, dar nu este responsabil de faptul ca noi ascultam de El sau de cel rau. Nu de aceea pacatuieste omul ca este planuit de Dumnezeu ci pentru ca omul alege sa asculte de cel rau in loc sa asculte de Dumnezeu. Asta este adevarat ca pentru multi e foarte greu de stiut adica le este foarte greu sa inteleaga ca cum de Dumnezeu care este atotstiutor nu stie de cine va asculta omul in viitor (maine poimaine, etc.). Dar nu stie din cauza ca i-a dat la om libertatea de a alege. Si daca Dumnezeu ar sti de cine va asculta omul in viitor (maine, poimaine. etc.) nu ar mai fi libera alegere ci omul ar face cum stie Dumnezeu ca va fi pentru a se implini ce stie Dumnezeu

Dorin a spus :

E foarte greu de stiut. Din moment ce scrie ca Dumnezeu cunoaste viitorul omului, ca El a planuit totul dinainte. Asta inseamna ca tot El a stiut si ca Adam cu Eva vor pacatui.

Stiti ce poate fi mai grav decat "Sa te bata" Dumnezeu?

"Sa nu te bata!" Sa iti ia mintile si sa te lase sa te bati singur.

Romani 1:  18-22

18. Mania lui Dumnezeu se descopera din cer impotriva oricarei necinstiri a lui Dumnezeu si impotriva oricarei nelegiuiri a oamenilor care inabusa adevarul in nelegiuirea lor.

19. Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.

20. In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati;

21. fiindca, macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu I-au multumit; ci s-au dedat la gandiri desarte, si inima lor fara pricepere s-a intunecat.

22. S-au falit ca sunt intelepti, si au innebunit;

Dumnezeu nu da cu parul, dar cu nuieluta ne mai altoieste cand o luam pe alaturi de turma!:))

Răspunde la discuţie

Trafic

Din 27-07-2018 ora: 10:51

Flag Counter

Muzică

Paused...
  • 1.
    Îngerul
  • 2.
    Magazinul meu de vise
  • 3.
    01 Asa ai vrut tu