“Credința în Dumnezeu a fost arma mea cea mai puternică.” – Vasile Motrescu

“Este un caz unic în istoria rezistentei anticomuniste din România. Un taran bucovinean sarac, Vasile Motrescu, constrâns de comunisti sa ia calea codrului, a pus mâna pe arma spre a-si apara libertatea si viata. În acelasi timp, în anii 1952-1954, el noteaza zilnic ceea ce face si simte. Este singurul partizan anticomunist român de la care a ramas un “Jurnal“, în care a consemnat toate preocuparile, suferintele si gândurile care îl framântau, toate evenimentele si sperantele care i-au marcat viata de om liber în salbaticia muntilor, ziua si noaptea, vara si iarna”, se afirma in prezentarea lucrarii “Jurnalul unui partizan: Vasile Motrescu si rezistenta armata din Bucovina, 1944-1958“, de Adrian Brisca (INST). Vasile Motrescu mai scrie si noua excelente scrisori, pline de patriotism si curaj, pe care partizanul le-a trimis autoritatilor comuniste, precum si sase poezii, compuse în aceleasi conditii vitrege. Vasile Motrescu, care s-a aflat si alaturi de Gavril Vatamaniuc, are la un moment dat si un joc cu Securitatea, dar doar pentru a salva in cele din urma gruparea lui Ion Gavrila Ogoranu, celebrul luptator din munti, care afirma, in documentarul video din finalul materialului, ca autorul randurilor de mai jos, in ciuda aparentelor de simplu taran, era un literat si un foarte bun cunoscator al istoriei nationale. Nascut la 11 octombrie 1920 în comuna Vicovu de jos, județul Suceava, Vasile Motrescu, dupa ce este capturat prin tradare, este executat la Botosani, pe 29 iulie 1958, la orele 21,30. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

* Voi continua să postez texte din Jurnalul lui Vasile Motrescu , publicat în cartea „Jurnale din rezistența anticomunistă” Editura Nemira 2006

Vizualizări: 347

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

un "frate in Hristos" nu-si ia arma literar, si cu atat mai putin un penticostal, mai ales ca penticostalii din Vicov isi au orginile prin misiunea penticostala din Rusia

În istoria mișcării penticostale din România, Vasile Motrescu este un simbol al persecuției comuniste asupra bisericilor penticostale din Bucovina. Acel om a fost într-adevăr un partizan anticomunist, un criminal, care a ucis doi oameni ai securității când aceștia îl vânau. Dar, după condamnarea lui în lipsă, până la prinderea și executarea lui, Motrescu s-a convertit la penticostalism. Când a fost prins, era cazat într-o familie de penticostali și nu avea asupra lui arme, ci doar Biblia.

Motrescu a fost botezat în ascuns și frecventa biserica penticostală din Vicovu de Jos, deghizat în femeie bătrână. Necazul bisericilor din Bucovina a început când unul din frați l-a trădat pe Motrescu. El a fost prins și executat, iar bisericile penticostale din zonă au fost persecutate. Zeci de păstori și frați slujitori din comitetele bisericilor au fost demiși și condamnați, iar averile lor au fost confiscate. Cele mai mici condamnări au fost de 15 ani. Peste toate acestea, au fost închise 11 biserici penticostale, inițial doar pe perioada proceselor, dar ulterior termenele acestora de redeschidere au fost amânate și tărăgănate mai mulți ani.

Înțeleg că Florin Bârsan a deschis topicul cu scopul să prezinte biografia lui Motrescu din propriul său jurnal. În timp va ajunge cu prezentarea și la perioada din viața lui când era penticostal.

În concluzie, fratele Motrescu face parte din istoria mișcării penticostale din România. Oricât de rău a fost un om cândva, cred că noi ar trebui să privim mai mult la iertarea pe care i-a dat-o Dumnezeu când s-a pocăit de păcate și la bisericile de altă dată care l-au acoperit și apărat cu prețul vieții și a libertății lor. Unor astfel de frați și biserici, care s-au jertfit pe bastioanele credinței unul pentru altul, ar trebui să le urmăm exemplul.

o falsa istorie a miscarii penticostale ,

Penticostalii au fost prigoniti doar pana in 1945, abia regimul comunist a ajutat miscarea penticostala sa devina in legalitate

penticostalii care au vazut in comunism ca fiind fiara din Apocalipsa , si au atacat comunismul au avut de suferit,ei nici nu au facut parte din Cultul Penticostal , ce atacau penticostalii membrii ai Cultului , desi ar fi putut gasi si motive serioase , dar au gasit false "descoperiri" ca motivare

caderea comunismului a aratat cat de false erau acele invataturi , care vedeau in Stalin pe fiara, de altfel si alte prevestiri penticostale mai mari ca de prin zona Ploiesti au avut aceeasi soarta , iar a asemana falsele prevestiri cu penticostalismul si cu pastorii care nu s-au lasat antrenati in astfel de ideii e doar o enorma greseala a istoriei miscarii penticostale, permisa de liderii falsi penticostali strecurati in structurile Cultului si in politica

niciunul din pastorii penticostali adevarati nu a suferit in comunism , ce odata cu caderea comunismului, au incercat unii care condamnau cultul penticostal, sa se strecoare in cult si sa incerce preschimbarea istoriei , (partial falsul a reusit)

astfel doar falsii penticostali il pot considera pe acest Motrescu un simbol al miscarii penticostale din Bucovina

daca se incerca amintirea unuia dintre pastorii care ar fi fost intemnitati pentru cauza lui Motrescu mai era de inteles.-  dar un om convertit la penticostalism (sperand ca in acest fel v-a scapa de condamnare) sa devina un simbol al penticostalismului e penibil pentru intreaga comunitate penticostala din indiferent ce grupare penticostala ar fi

prin el se inceara doar identificarea unui simbol politic folosit in vederea intereselor unora din bucovineni si a justificarii altora de a face politica impotriva PSD

dar e de inteles sa vad ca unii asa zisi penticostali sustin aceasta cauza , stiind ca desi cred ca au Duhul Sfant, nu -L au cu adevarat, ce se amagesc ca au , neobservand falsul, de, adevar, chiar daca se pretind a fi profeti, de a putea vedea ce nu se vede , fiind intariti de alti falsi profeti , ca amagirea sa continue

- cat despre "un exemplu de urmat" , e o afirmatie total neserioasa

Mulțumesc pentru comentariu domnu” sandu , frate mi-e greu să rostesc, „tovarăș” ar fi fost mai nimerit , dar nu am fost decât un biet UTC-ist , membru de partid nu am ajuns să fiu așa că nu pot să mă adresez cu „tovarășe” neavând aceleași încredințări și apartenențe Roșii .

Sunt trist că nu vă știu numele real l-aș căuta în cartea fratelui Vasilică Croitor, Răscumpărarea Memoriei poate găsesc acolo formula de adresare, una mai familiară , așa cum vi se adresau colegii de la secu , Sandu e numele conspirativ ?

Nu reușeam să înțeleg vehemența cu care luptați aparent împotriva nazismului când de fapt adevărata luptă ce o purtați e cu orice luptător anti-sovietic sau anticomunist vă este dușman de clasă. Acum face sens și antipatia pentru Cristian Ionescu, înțeleg și antipatia pentru arme, declarațiile din pix și hârtie despre frați nu au praf de pușcă și omoară încet...încet ... și dureros ...

Nu am înțeles că atunci când mi-ați scris că urâți păcatul, minciuna , falsitatea făceați referire la PSD , nu sunt așa inteligent ... Îmi cer iertare pentru comparația cu Chiril , e deplasată ... acum văd ... săracul Chiril pe lângă susținătorii partidului roșu și crimele lor este un adevărat sfânt. 

rolul comentariului meu este de a atentiona administratia ,

Luni 22 Septembrie 1952

De dimineață am plecat cu Y. spre Hașca la punctul 1B, am fost văzut de un băiat din Horodnic, toată ziua am stat la pândă la drumul Hăștii, nimic. Seara ne-am tras la baraca B de sus am luat 5 pâini de la muncitorii de la B fără ca ei să știe, că toată ziua am stat flămânzi, noaptea ne-am urcat în Sahla din deasupra bărcii unde am dormit peste noapte sub foc la cerul liber. Peste noapte am visat o grădină cu un fel de poame coapte și eu mă duceam să le strâng.

sursa: Jurnalul lui Vasile Motrescu ...

niciun crestin nu si-a luat arma in mana si sa lupte din munti , ce doar fostii colaboratori ai nazistilor, fostii profitori din timpul razboiului, ce-i care stiau ca urmau sa fie pedepsiti,

doar daca era vreun neamt crestin , sau etnic de prin Transilvania se putea ascude in munti, de frica represaliilor impotriva etnicilor pe care se dorea razbunare , dar si atunci fara sa aibe arme,

practic se cauta eroi anticomunisti, si asta nu e rau, desi prefer crestinii care au rezistat comunismului, dar aici e un personaj dubios, despre care familia ii incearca o reabilitare , si sa se laude ca sunt rude cu "fostul mare erou anticomunist" , se incearca musamalizarea faptului ca a fost un agent sub acoperire a securitatii comuniste ,folosit si in munti si in inchisoare, condamnat pentru colaborarea cu nazismul , care stim ce rau a facut prin Moldova, pentru subminarea armatei Romane in lupta impotriva nazismului ca agent nazist in spatele frontului, pentru jafuri ca sursa de subzistenta,

a sustine cauza unui astfel de "erou" inseamna a sustine fascismul

Socot că există ceva sechele în trecutul dumneavoastră care vă fac , să disprețuiți oameni să le puneți sigle ca „nazist” „comunist” care ar fi trebuit să se „lupte” cu arme sau fără arme, care ar trebui să facă , s-au să nu facă după cum vi se pare dumneavoastră. Un sfat prietenesc, învățați să iubiți oamenii și nu să-i etichetați (ca să nu spun urâți / disprețuiți) v-ați focalizat privirea pe negativități , compromisuri, conspirații. Sper să nu greșesc dar parcă dumneavoastră îmi atrăgeați atenția când am postat despre familia Botnariu că fratele Cristian Ionescu își face campanie electorală neputând să vedeți necazul unor copii ci dor ipotetica teorie a conspirației a fratelui Ionescu ...

Eu nu știu multe din Evanghelie , dar Biblia mi-a revelat un singur adevăr, Hristos a murit pentru oameni pentru că i-a iubit ! restul ... e Can Can 

- da, dispretuiesc , pacatul minciuna, falsitatea si orice merita dispretuit ,

- nu fac cum mi se pare mie bine, ce cum afirma credinta crestina

- da , eu am spus si stiu ca asa este , ca Cristian Ioanescu isi facea doar campanie electorala si nu de interesul fata de familia Botnariu , si stiu ca nu gresesc, rezolvarea acelei cauze nu se bazeaza deloc pe manifestarile realizate .

dar cred ca am pierdut prea mult timp cu tine, si timpul e greu de rascumparat

Răspunsul lui sandu cu 2 ore în urmă

- da, dispretuiesc , pacatul minciuna, falsitatea si orice merita dispretuit ,

- nu fac cum mi se pare mie bine, ce cum afirma credinta crestina

Mda, am mai văzut tiparul acesta, există chiar un personaj în primele secole Chiril din Alexandria ( 375,- 444,) un creștin intransigent care disprețuia păcatul, minciuna, falsitatea și tot ce merita de disprețuit și nu făcea decât cum afirmă credința creștină.  Frații din primul conciliu de la Efes înainte de al declara eretic i-au pus și un nume ....(vezi aici) ... văd că duhul său mai bântuie încă ... și pe C3D ...

Răspunsul lui sandu cu 2 ore în urmă

http://adevarul.ro/locale/suceava/detalii-ascunse-jurnalul-partizan...

se incearca musamalizarea faptului ca a fost un agent sub acoperire a securitatii comuniste ,folosit si in munti si in inchisoare, condamnat pentru colaborarea cu nazismul ,

Încă un aspect, ați recomandat articolul din Adevărul pentru argumenta fraza de mai sus : Vă ofer un citat din acest articol:

„Securiştii au încercat să se folosească de Vasile Motrescu, pe care l-au infiltrat în grupul anticomunist al lui Ioan Gavrilă din munţii Făgăraş, sperând că acesta le va oferi date suficiente pentru prinderea membrilor grupului.”

Acesta fiind argumentul dumneavoastră că a fost agent al comuniștilor, dar așa cum mă așteptam citiți doar jumătăți de frază și priviți doar spre ce puteți găsi argumentații pentru propriile păreri. Citatul continue așa?

„Vicoveanul a jucat rolul de agent fals, furnizându-le informaţii celor din grupul Ioan Gavrilă, ”

Rol fals înseamnă rol fals, adică i-a mințit că va lucra pentru ei, iar rezultatul a urmat:

„...datorită cărora aceştia au scăpat de o capcană întinsă de Securitate.”

Aceștia e cu referire la grupul de partizani în care fusese infiltrat.

PS. Ați mai scris:

„care stim ce rau a facut prin Moldova, pentru subminarea armatei Romane in lupta impotriva nazismului ca agent nazist in spatele frontului, pentru jafuri ca sursa de subzistenta,”

acest „care știm” nu se referă la mine  ci la dumneavoastră și ... nu mai știu pentru cine e pluralul. Vă rog detaliați (cu surse) înrolarea lui VM ca agent nazist și „subminarea” armatei române în care a fost implicat. Vă întreb acesta pentru că „Știți” !

Mission Holy Doctor

Parteneri

Rezultate google

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

© 2017   Created by Emil Georgescu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor