Proverbe 15:31-33 " Urechea care ia aminte la invataturile care duc la viata locuieste in mijlocul inteleptilor .

Cel ce leapada certarea isi dispretuieste sufletul, dar cel ce asculta mustrarea capata pricepere.

Frica de Domnul este scoala intelepciunii si smerenia merge inaintea slavei "

Vizualizări: 3566

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

ATENTIE !!!

" Fratilor, va rog sa fiti ca mine(Pavel), caci si eu sunt ca voi.
Nu mi-ati facut nicio nedreptate. Dimpotriva, stiti ca in neputinta trupului v-am propovaduit Evanghelia pentru intaia data. Si n-ati aratat nici dispret, nici dezgust fata de ceea ce era o ispita pentru voi in trupul meu : dimpotriva , m-ati primit ca pe un inger al lui Dumnezeu, ca pe insusi Hristos Isus.
Unde este, dar fericirea voastra ? Caci va marturisesc ca, daca ar fi fost cu putinta, v-ati fi scos pana si ochii si mi i-ati fi dat. M-am facut oare vrajmasul vostru pentru ca v-am spus adevarul ?
Nu cu gand bun sunt plini de ravna ei pentru voi, ci vor sa va dezlipeasca de noi, ca sa fiti plini de ravna fata de ei.
Este bine sa fii plin de ravna totdeauna pentru bine. nu numai cand sunt de fata la voi.." (Galateni 4:12-18)

ATENTIE !!!

" <Maniati-va , si nu pacatuiti.> Sa n-apuna soarele peste mania voastra si sa nu dati prilej diavolului. " (Efeseni 4:26-27)

ATENTIE !!!

" Paziti-va de cainii aceia ; paziti-va de lucratorii aceia rai ; paziti-va de scrijelatii aceia ! Caci cei taiati imprejur suntem noi care slujim lui Dumnezeu prin Duhul lui Dumnezeu, care ne laudam in Hristos Isus si care nu ne punem increderea in lucrurile pamantesti. " (Filipeni 3:2-3)

ATENTIE !!!

" Cand Se va arata Hristos , viata voastra, atunci va veti arata si voi impreuna cu El in slava. De aceea, omorati madularele voastre, care sunt pe pamant : curvia, necuratia , patima, pofta rea si lacomia, care este o inchinare la idoli. Din pricina acestor lucruri vine mania lui Dumnezeu peste fiii neascultarii . Din numarul lor erati si voi odinoara, cand traiati in aceste pacate." (Coloseni 3:4-7)

ATENTIE !!!

" Cat despre vremuri si soroace , n-aveti trebuinta sa vi se scrie, fratilor, Pentru ca voi insiva stiti foarte bine ca ziua Domnului va veni ca un hot noaptea.
Cand vor zice : <Pace si liniste !> , atunci o prapadenie neasteptata va veni peste ei, ca durerile nasterii peste femeia insarcinata ; si nu va fi chip de scapare. Dar voi, fratilor , nu sunteti in intuneric, pentru ca ziua aceea sa va prinda ca un hot." (1Tesaloniceni 5:1-4)

ATENTIE !!!

" In Numele Domnului nostru Isus Hristos, va poruncim, fratilor , sa va departati de orice frate care traieste in neoranduiala, si nu dupa invataturile pe care le-ati primit de la noi. Voi insiva stiti ce trebuie sa faceti ca sa ne urmati : caci noi n-am trait in neoranduiala intre voi." (2Tesaloniceni 3:6-7)

ATENTIE !!!

" Fereste-te de basmele lumesti si babesti . Cauta sa fii evlavios. Caci deprinderea trupeasca este de putin folos , pe cand evlavia este folositoare in orice privinta, intrucat ea are fagaduinta vietii de acum si a celei viitoare." (1Timotei 4:7-8)

ATENTIE !!!

" Cauta sa te infatisezi inaintea lui Dumnezeu ca un om incercat, ca un lucrator care n-are de ce sa-i fie rusine si care imparte drept Cuvantul adevarului. " (2Timotei 2:15)

ATENTIE !!!

" El S-a dat pe Sine insusi pentru noi, ca sa ne rascumpere din orice faradelege si sa-Si curete un norod care sa fie al Lui, plin de ravna pentru fapte bune. Spune lucrurile acestea, sfatuieste si mustra cu deplina putere. Nimeni sa nu te dispretuiasca." (Tit 2:14-15)

ATENTIE !!!

" Cand un pamant este adapat de ploaia care cade adesea pe el si rodeste o iarba folositoare celor pentru care este lucrat, capata binecuvantare de la Dumnezeu. Dar, daca aduce spini si maracini, este lepadat si aproape sa fie blestemat si sfarseste prin a i se pune foc." (Evrei 6:7-8)

Mission Holy Doctor

Parteneri

Rezultate google

Fişiere video

• Adăugare fişiere video
  • Vizualizează Tot

© 2017   Created by Emil Georgescu.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor